česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
Travelasist\ Praha\
zpět

Dům U Tří pštrosů

Informace
Akce
Památky
Služby
Vytištěno z www.TravelAsist.cz
dum u tri pstrosuDům U Tří pštrosů
je překrásný, pozdně renesanční dům. Nachází se u ústí Karlova mostu na Malou Stranu. Byl postaven v roce 1585. K tomuto domu se váže jistá legenda : manželka majitele domu Jana Fuxe, si přála stále nové a nové dárky a jedním z nich byl i živý pštros. Jeden jí nestačil, chtěla druhého, kterého také dostala a pak si přála ještě třetího. To už manželovi došla trpělivost a řekl jí, ať se v pštrosa promění. Druhého dne nebylo možné paní naleznout a znamení třetího ptáka - pštrosice bylo na domě od té doby viděno.
Skutečnost je však jiná: dům získal v roce 1597 obchodník Jan Fux, který si nechal roku 1606 vymalovat průčelí v celé šíři bombastickou reklamou své živnosti se symboly svých nabízených služeb. Fux zdobil dámské klobouky či koňské postroje vzácnými ptačími pery, vyráběl z nich vějíře a jiné ozdoby, které sám navrhoval. Autorem maleb je D. Alexius z Květné.
Při obléhání Prahy Švédy v roce 1648 byl dům poškozen a při následné opravě, roku 1657, novým majitelem , C. Geerem, zvýšen v roce o jedno patro se dvěma štíty. To je na rozdíl od renesančního přízemku již ve slohu barokním. Z této doby se také zachovaly trámové malované stropy zdobené motivy vinné révy, objevené při stavebních úpravách v 70. letech 20. stol. V r. 1714 zde otevřel první pražskou kavárnu Armén Deodat Damajan. V l. 1972 — 76 byla barevná fasáda opravena, dům rekonstruován a upraven na hotel. V přízemí je známá restaurace, jejíž tradice sahá až do doby J. Fuxe na poč. 17. stol.


Adresa:
Dražického náměstí 76/12
11800 Praha

E-mail: info@hotelutripstrosu.cz
Web: http://www.hotelutripstrosu.cz/cs/restaurace/ nové okno
Tel: 257 288 888
Fax: 257 533 217
Hlavní odkaz: Malá Strana
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447