česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
Travelasist\ Praha\
zpět

Dům U sladkých

Informace
Akce
Památky
Služby
Vytištěno z www.TravelAsist.cz
Dům U Sladkých je poměrně rozsáhlý , v jádru gotický, staroměstský dům, pocházející ze 13. století. Stojí na místě někdejšího románského dvorce. Archeologové zde při rozsáhlém průzkumu našli zbytky historického románského kvádříkového zdiva a dokonce části někdejší dřevěné stavby.
Tyto objekty byly goticky přestavěné – jeden z nich vlastnil v na konci 15. století stavitel Matěj Rejsek. Ten se proslavil dostavbou Prašné brány a stavbou chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.
Od roku 1466 je největší z nich uváděn jako pivovar. Jeden z jeho majitelů, pivovarník Jan Sladký, dal domu jeho nejznámější jméno.
V roce 1666 byly všechny dříve samostatné domy spojeny a v roce 1702 rozšířeny o další budovy. Hlavní průčelí je raně barokní, zdobené bosovaným portálem a sochou Judy Tadeáše od Františka Preisse z r. 1697.
V 19. století dům patřil bohaté pivovarnické rodině Knittlů.Jeden z majitelů Emanuel Knittll byl velký milovník umění a mecenáš. Jemu a jeho manželce opěrní zpěvačce Jindřišce Šrutovové se 26.2.1878 narodila dcera Emilie, pozdější proslulá pěvkyně a velká česká vlastenka Ema Destinnová. Na rohu domu, na kraji Husovy ulice, je kamenný nárožník, patník s hlavou maskarona ze žehrovického pískovce, a zbytek mozaikové dlažby z růžového sliveneckého mramoru. Tento patník se považuje za jejich krále a říká se že jeho hlava na Pražany šklebí už 600 let. Tato vizáž mu prý zůstala od toho, jak se vysmíval povozům a kočárům, kterého se od něho odrazily. Ani takový patník nebyl ve středověku zvláštností a neměl jen funkci dekorační. Chránil rohy před nárazy kol povozů a kočárů. Často v horní části bývala ještě prohlubeň, ve které byla voda. V ní zhasínali sluhové pochodeň, kterou nesli před jedoucím kočárem.
Ve 2. polovině 19. století se zde nacházela kavárna, ve které se scházela společnost
Adresa:
Jilská 352/1
11000 Praha

Další možnosti:

Betlémská kaple (Staré město)
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447