česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
Travelasist\ Praha\
zpět

Černínský palác

Informace
Akce
Památky
Služby
Vytištěno z www.TravelAsist.cz
Černínský palác je dominantou Loretánského náměstí, je to jedna z největších pozdně barokních staveb v Praze.Pyšní se nejdelším pražským průčelím - 150 metrů je členěno třiceti polosloupy.
Za svými zdmi skrývá dva dvory a také rozlehlou zahradu navazující na sallu terrenu v severním průčelí .
Palác nechal postavit rakouský diplomat hrabě Humprecht Jan Černín z Chudenic - odtud pak jeho název.
Stavba byla poničena během války o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století, znovu pak v roce 1757 kdy jej poškodila pruská dělostřelba. Palác také díky tomu prošel řadou pozdně barokních přestaveb a dodatečných rekonstrukcí. Behem 2. světové války jej přebudovali i nacisté
Od roku 1777 palác již nesloužil svým původním účelům a byl užíván k různým jiným účelům, mimo jiné jako lazaret s lékárnou, útulek pro chudé, nájemní dům, dílny, kasárna či výtvarná galerie.
V letech 1928 až 1934 byl palác částečně přestavěn pod vedením architekta Pavla Janáka a od této doby jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí.

Palác sám má z hlediska novodobých českých dějin dosti pochmurnou historii, v období Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939 až 1945 zde bylo umístěno sídlo úřadujícího Protektora pro Čechy a Moravu. Dne 10. března 1948 zde za dodnes ne zcela jasných okolností ukončil svůj život někdejší ministr zahraničních věcí Československé republiky Jan Masaryk, který zde měl po mnoho let také svůj byt. Byl ráno nalezen na nynějším Nádvoří Jana Masaryka , asi spadl z okna nebo ho někdo z okna shodil. Na počátku devavadesátých let 20. století právě zde došlo k podpisu smlouvy o rozpuštění Varšavské smlouvy.
Adresa:
Loretánské náměstí 101/5
11800 Praha

Další možnosti:

Restaurace U Zlaté hrušky (Hradčany)
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447