česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Obec Branná v Jeseníkách

(28.12. 2008)
Zámek BrannáObec Branná leží v Jeseníkách a má 375 obyvatel. Spolu s obcemi Ramzová, Petříkov a Ostružná patří k velmi kvalitním turistickým lokalitám v těchto horách. Vblízkosti Branné se nachází několik sjezdovek, ke kterým se dostanete automobilem nebo pěšky. Anebo, můžete využít autobusových linek pro lyžaře. Kromě sjezdového lyžování můžete v zimním období využít mnoha dobře udržovaných běžeckých tratí.
Lyžování však není jediným sportem, který se dá v této krásné krajině provozovat. Od jara do podzimu se dá využít množství značených cyklotras.

foto:zámek Branná

Jen na ukázku uvádíme jeden z možných výletů: z Branné vaše cesta povede do blízkých Hanušovic, kde se nachází pivovar Holba. Již více jak 130 let vyrábí pivovar Holba v překrásném prostředí Jeseníků Ryzí pivo z hor, známé doma i v zahraničí. Zkušenosti sládků se v pivovaru předávají z generace na generaci od doby, kdy zde jeho zakladatel a sládek Josef Mullschitzký uvařil v prosinci roku 1874 první várku hanušovického piva. Tehdy kapacita moderního parního pivovaru dosahovala 22 400 hektolitrů za rok, což představovalo 40 000 věder. Dnes pivovar Holba vystaví dvacetkrát více a řadí se k první největších u nás.
Pivovar HolbaI když hanušovické pivo již dávno přerostlo hranice regionu, jeho silná vazba na místo podnikání se promítá nejen do samotného názvu pivovaru, který nese jméno jedné z nejstarších částí Hanušovic s názvem Holba, ale také do názvů produktů. Jako příklad můžeme uvést vlajkovou loď v sortimentu pivovaru, kterou je Holba Šerák. Oblíbená jedenáctka dostala název po nedalekém vrcholu Hrubého Jeseníku. Zatímco jeho výška zůstává stejná, produkce Holby Šeráku přesahuje 180 000 hektolitrů piva, což je více než 36 miliónů půllitrů. V tomto pivovaru se pořádají i exkurze. Exkurze pro skupiny Vám v pivovaru zajistití v pracovních dnech od pondělí do čtvrtka v době od 9 do 14 hodin (lze dohodnout i jiný čas). Ale je lepší se předem telefonicky domluvit. Více se dozvíte na jejich webových stránkách. Pokračovat v cestě můžete přes Raškov a Bohdíkov do Rudy nad Moravou a dále do Bludova, kde můžete navštívit tamější lázně.
Dalším zajímavým místem k návštěvě v tomto regionu patří město Šumperk, zde stojí za prohlídku zejména centrum města. Z dalších cílů v okolí Branné jmenujeme například romantické poutní místo Svatá Trojice, partyzánské bunkry Čečel, pramen Rudolf a města Velké Losiny, Jeseník nebo Zlaté Hory. Jeseníky jsou stvořené i pro pěší turistiku. Vybrat si můžete z mnoha různých cest a túr podle svých přání a možností. Pro představu uvádíme zase několik příkladů: Jedním z krásných výletů je tzv. Jesenická stezka. Ta začíná v Branné, pokračuje do Ramzové a dále Hrubými Jeseníky. Cílem cesty může být Kralický Sněžník nebo Praděd. Tato cesta je vcelku náročná a vhodná pro zkušenější horaly. Cestou vhodnou i pro děti je stezka zvaná Pasák. Stezka vede z Branné k Pasáku, což je soubor skal ležící v lesích nad Brannou. Už na začátku cesty se můžete zastavit u naučných tabulí a dozvědět se něco zajímavého o místním kraji. Dále uvidíte stanoviště výra a za zastávku také stojí Hučivý potok. V cíli cesty vás čeká pověst o zakletém pasákovi, po kterém je toto romantické místo pojmenované.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447