česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Lidová architektura Českého ráje

(21.12. 2008)
Půvabnou krajinu Českého ráje si nemůžeme představit jinak než s původními roubenými chalupami a chaloupkami, lidová architektura1hospodářskými usedlostmi, desítkami drobnými kamennými plastikami, kapličkami a křížky.
Jsou dokladem lidové tvořivosti a umění, mimořádné dovednosti tesařů, truhlářů a kameníků, soužití člověka s přírodou. Zkušenosti a znalosti minulých generací jsou ukryty v každé chalupě, domku či usedlosti.

Dokonale promyšlené jistoty - zalomení střechy, její krytina, vazby nároží, velikost a tvar oken, dveří - odpovídají nejen typu a určení každého objektu, ale i místním povětrnostním podmínkám. Jak mile a půvabně lemují potoky nebo cesty chalupy přitisknuté ke stráni. Jako by příroda sama vytvořila venkovské stavení, jako by roubené domy vyrostly z lesů a doškové střechy z obilných polí. S jakým vkusem byl využíván místní materiál, všudypřítomný pískovec. O mnohostranném použití lidové kamenné plastiky svědčí nejen sochy a kříže, boží muka a náhrobky, ale i bohatě zdobené portály kolem dveří a oken, vstupní brány, pilíře vrat či hlavice komínů.

V kraji Českého ráje se dochovalo nejvíce tzv. patrových staveb. Usedlosti jsou na straně do dvora opatřeny pavlačí sloužící k některým drobným pracím, sušení prádla či zeleniny. Pavlače byly podepřeny sloupky – tzv. podstávkami, které se vedle své nosné funkce staly výrazným výtvarným prvkem. Nejkrásnější jsou však balustrádové štíty domů sřezanými sloupky, kočičími procházkami a „sluncem“ – paprskovitě složenými prkénky doplněnými vyřezávanými lištami. Bohatě zdobeny jsou i ostění oken, bednění pavlači či dřevěné brány.

Zajímavý byl i interiér domu. Je však jen málo objektů, které si původní dispozici – černou kuchyni s pecí, světnici s kachlovými kamny, komorou a chlévy, zachovaly. Výstavba roubených domů v regionu ustala na konci 19. Století. Je dobře, že se našli lidé, kteří s péčí a láskou stavby a ostatní prvky lidové tvořivosti obnovují. Jen díky jejich péči můžeme navštívit památkové rezervace Trávníky v Železném Brodě, Vesec u Sobotky a Mužský, prohlédnout si roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova s ukázkou lidového bydlení, zemědělských strojů, starých řemesel a zvyků, u Kopicova statku v kamenné galerii uprostřed lesů obdivovat desítky skalních reliéfů, v Rovensku pod Troskami zvony obrácené srdcem vzhůru v dřevěné zvonici i jednotlivá roubená a kamenná stavení, boží muka, milníky a rozcestníky, sochy a sošky, hřbitovní náhrobky, kříže v polích a na návsích, prvky vytvořené našimi předky, které se staly součástí koloritu této jedinečné krajiny.

Přijeďte se sami přesvědčit o kráse a bohatství lidové architektury, která do Českého ráje jednoznačně patří.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447