česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Český ráj

(21.12. 2008)
Český rájČeský ráj je vážně jako skutečná geologická učebnice. Území o rozloze necelých 700 km2 zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. Do seznamu evropských geoparků se zařadil v říjnu 2005.
Území bylo v průběhu téměř 500 miliónů let trvající historie Země opakovaně dnem jezer a moří, probíhala zde i sopečná činnost. Díky usazeninám druhohorního moře se vytvořil základ dnešních pískovcových skalních měst. Spolu se zdvihly a poklesy obrovských bloků zemské kůry proběhla vrásnění hornin. Působením větru, vody, mrazu a slunce se stala krajina s divokými skalami, sopkami, řekami, romantickými údolími, lesy, loukami a rybníky. Kvůli vodě pod zemským povrchem vznikly unikátní Bozkovské jeskyně se zajímavými krasovými jevy.
Pestré geologické procesy vytvořily ložiska rud železa, mědi a rtuti, naleziště drahých kamenů, uhlí, stavebního kamene, pokrývačských břidlic, sklářských písků, vápenců, hrnčířských a cihlářských hlín. Zdejší zpracování drahých kamenů patří k nejstarším v Evropě. Zajímavý je i výskyt zkamenělých zbytků rostlin a živočichů. Na území geoparku se nachází stovky archeologických lokalit. Nejhodnotnější části geoparku leží na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447