česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Bezdružický zámek a skleněný betlém

(15.12. 2008)
Zámek BezdružiceV interiérech zámku se představují svými tvůrčími profily největší osobnosti české sklářské tvorby druhé poloviny 20. století. V bývalé zámecké kapli spatříte světový unikát - skleněný betlém. Nechybí ani expozice věnovaná známému renesančnímu šlechtici a cestovateli Kryštofovi Harantovi z Polžic a Bezdružic.
Muzeum sklářské tvorby, které představuje tvůrčí profily světem uznalých největších osobností české skleněné plastiky druhé poloviny dvacátého století. Ve stálé expozici jsou zastoupena díla tvůrčí dvojice Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová, Václava Ciglera, Bohumila Eliáše, Jiřího Harcuby, Mariána Karla, Vladimíra Kopeckého a René Roubíčka. V jednom výstavním prostoru lze spatřit vynikající díla těchto autorů a návštěvník má mimo jiné možnost posoudit obrovskou stylovou i uměleckou rozmanitost tohoto umění.

Foto:www.pampeliska.cz/tur…/TCZ094806_1.jpg

V bývalé kapli je umístěn svým pojetím naprosto ojedinělý skleněný betlém od sklářského výtvarníka ak. malíře Jaromíra Rybáka. Dílo je vytvořeno z vysokoolovnatého skla - taveného brazilského křišťálu, zasazeno do kovové konstrukce, která je zároveň nosným i výtvarným prvkem. Jsou zde užity techniky broušení, rytiny, zlacení a bronzířství. Betlém je komponován tak, aby i jeho zadní strana poskytla umělecký zážitek a umožnila proniknout do vnitřního děje, který popisuje příběh zrození Krista.

V kompletně zrekonstruovaném největším sále (Rytířském) v gotické části hradu je umístěn tkaný gobelín, vyrobený v Holandsku o velikosti 275 x 470 cm. Jedná se o individuálně zhotovenou repliku jednoho z 12 gobelínů, tkaných pro arcivévodu, pozdějšího císaře Maxmiliána II (1527-1576), umístěných v Louvru a nazvaných "Maxmiliánův hon".

Na bezdružickém zámku je možnost se ubytovat v jedno a dvoulůžkových pokojích, luxusně vybavených, s vlastním sociálním zařízením, televizí a telefonem. V ceně ubytování je snídaně formou bufetu v zámecké restauraci.
Zdroj: http://www.zamekbezdruzice.cz/FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447