česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Zámek Hrádek U Nechanic

(12.12. 2008)
interiérNedaleko obce Hrádek byl v letech 1839 – 1857 postaven na tzv. Lubenském vrchu zámek hrádek u Nechanic. Zámek vznikl jako letní a reprezentační sídlo hraběcího rodu Harrachů. Stavebníkem byl František Arnošt hrabě z Harrachu, významný představitel jilemnické rodové linie a jako autora projektu stavby si vybral anglického architekta E. B. Lamba.
Autorem interiérových návrhů a úprav a také stavitelem zámku byl vídeňský architekt Karl Fischer. Kromě vybavení, které vyrobili převážně místní řemeslníci, sem byly dovezeny starožitnosti z různých starších sídel Harrachů. Hlavně z Itálie a Rakouska. Často se jednalo i o celé portály, stropy a vybavení celých místností.
Část okolního lesa byla zároveň se stavbou zámku upravena na anglický park. K zámku patřila i bažantnice a obora, které byli založeny ve zbylé části lesa. Rod Harrachů, byl jediným vlastníkem zámku po celou dobu jeho existence, až do roku 1945.
Tento rod patří mezi jedny z nejstarších v Čechách. První zmínky o tomto rodu pocházejí již z roku 1277. Nejvýznamnějším majitelem Hrádku u Nechanic je Jan Nepomuk hrabě z Harrachu, který byl staročeský politik a dlouholetý prezident Společnosti muzea království českého.
foto:http://www.hradek-nechanice.cz/fotogalerie.php

V minulosti zámek navštívila řada významných osobností, např. korunní princ Albert Saský a ke konci 19. Století se zde na krátkou dobu zastavil i arcivévoda František Ferdinand d´Este.
Expozice je nainstalována jako ukázka bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení. Prohlídkové trasy vedou přes reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárnu, pokoje pro hosty a zámeckou kapli.
Na zámku byli natočeny i některé české pohádky např. Princ a Večernice, kde hlavní roli ztvárnila Libuška Šafránková.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447