česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Třebechovice

(10.12. 2008)
KašnaNenápadné návrší Oreb ležící na soutoku řek Orlice a Dědiny se stalo jedním ze symbolů města nacházejícího se zhruba deset kilometrů na východ od Hradce Králové. Zde v první polovině 14. století, podél významné obchodní stezky vznikly Třebechovice.
Od 14. Století je městečko spojováno se starým českým rodem pánů z Dubé. Skutečnost, že město založil tento starý český rod pánů z Dubé, podporuje ostrev v jejich erbu, která je umístěna i ve znaku Třebechovic. Dlouhá historie města je protkána událostmi, z nichž vyniká období husitských válek. Vůdčí osobnosti husitského hnutí na Hradecku se tehdy stal kněz Ambrož. Spojil se s venkovským lidem a drobnou šlechtou, vytvořil bojové bratrstvo, které se sešlo na táboru lidu v dubnu roku 1419 na vrchu Vinice nad Třebechovicemi. Bojové bratrstvo se přejmenovalo na Orebity, do jejich čela se postavil Hynek Krušina z Lichtenburka a společně vytáhli do boje proti klášterům.
Dlouhá staletí byly Třebechovice poddanským městem, jejich pány byli například Trčkové z Lípy nebo Colloredové. Městu jejich vláda příliš neprospívala. Až ve druhé polovině 19. Století se s rozvojem techniky a kulturní vzdělanosti života se začaly Třebechovice rozvíjet. Roku 1849 se staly Třebechovice svobodným městem.
Z významných památek v Třebechovicích nalezneme kostel sv. Ondřeje, který byl barokně přestavěn v letech 1767 – 71. Na náměstí stojí radnice z roku 1838 a také novorománský evangelický kostel vystavěný v roce 1880. Na náměstí stojí i mariánský sloup a raně barokní kašna z roku 1675.
Největší pozornost, všichni věnují především místnímu muzeu, kde jsou vystaveny betlémy, z nichž nejznámější je Proboštův betlém, který je celoevropským unikátem.

foto: http://www.obrazky.czFaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447