česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Zoologická zahrada města Ústí nad Labem

(8.12. 2008)
Zoologická zahrada je umístěna v přírodním prostředí na svahu Mariánské hory. Návštěvníci zde mohou spatřit více jak 1.300 zvířat z dvousetčtyřiceti různých druhů.

Předchůdcem dnešní zoologické zahrady byla ptačí rezervace, kterou v těchto místech od roku 1908 postupně budoval významný ústecký podnikatel a milovník přírody pan Heinrich Lumpe. Soukromá rezervace, zpřístupněná pro veřejnost roku 1914, sloužila jako útočiště ústeckého i přelétavého ptactva. Rezervace měla rovněž vést návštěvníky k poznání a k lásce k přírodě. Kromě úkrytů pro ptactvo zde nechal Heinrich Lumpe postupně vybudovat systém kaskád a Krmení tuleňůvodopádů, jezírko, pohádkovou jeskyni, Trpasličí hrad, růžovou zahradu s pohádkovými výjevy a další dobové atrakce. Rezervaci obohatil také o stovky jehličnatých a listnatých stromů, okrasných keřů a vzácných rostlin, založil zde srnčí oboru a z dovezených zkamenělých kmenů instaloval kamenný les. Rezervace, nazývaná po svém zakladateli Lumpepark, získala brzy velký věhlas i v zahraničí - ročně ji navštěvovalo až 50.000 návštěvníků z celé Evropy.

Po 2. světové válce se rezervace přeměnila na zookoutek, který se postupně utvářel v dnešní zoologickou zahradu rozmístěnou na ploše 26-ti hektarů. Vybudován zde byl mimo jiné pavilon šelem a pavilon exotária a také velké výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

Ze zvířecích obyvatel ZOO je bezesporu nejslavnější orangutan Ňuňák, který si zahrál hlavní roli ve filmové komedii "Dva lidi v ZOO". Z ostatních druhů zvířat lze například uvést lachtany, tuleně, slony, žirafy, nosorožce, medvědy, tapíry, pandy, mravenečníky, opice, babirusy, zebry, malé i velké šelmy a nepřebernou řadu dalších. Nechybí zde ani kontaktní Dětská ZOO, naučná stezka (foto) s modely prehistorických zvířat a další atrakce pro děti, jako jsou laminátové modely zvířat a klouzačky. Pro návštěvníky ZOO je zde připraveno, zejména v letní sezóně, velké množství předváděcích akcí, jako cvičení lachtanů, procházka a cvičení slonů, "Medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, mandrilů a pelikánů a další lákadla. Návštěvu zahrady zpříjemňují stánky s občerstvením (u hlavního vchodu) a restaurace (v horní části), k dispozici jsou samozřejmě i toalety.

PŘÍSTUP:
Zoologická zahrada se rozkládá na východním svahu Mariánské hory mezi ústeckými čtvrtěmi Krásné Březno a Dobětice. Hlavní vchod se nachází v Drážďanské ulici, na začátku Krásného Března (ve směru od centra Ústí n.L. - z hlavní ulice vedoucí po nábřeží je třeba odbočit pod železniční viadukt). Druhý vchod do zoologické zahrady je umístěn v její horní části, při silnici spojující Krásné Březno a Dobětice (ulice Výstupní).

ZOO Ústí nad Labem je otevřena nepřetržitě po celý rok.
Otvírací doba - Zimní sezóna
1. 11. - 31. 3. denně 9.00 až 16.00 hodin
www.zoousti.cz

Zvířata v ZOO

Zoologická zahrada jsou především zvířata. Hlavním posláním zoologických zahrad v současné době je záchrana vzácných a ohorožených druhů zvířat. Také ústecká ZOO se podílí na tomto celosvětovém úsilí a aktivně se zúčastňuje mnoha mezinárodních ochranářských programů. V historii se nám povedlo rozmnožit mnoho druhů vysoce ohrožených zvířat, za všechny můžeme uvést orangutana bornejského, levharta mandžuského, parosničku rajskou, nosorožce tuponosého, jelena bělohubého či osla somálského. Abyste se dozvěděli, kolik zvířat a jaké druhy u nás chováme, stačí nahlédnout do stavu zvířat, které jsou pravidelně aktualizovány. Pravidelně zaznamenáváme také všechny nové přírůstky, ať již narozená mláďata či nově dovezená zvířata. O nejzajímavějších zvířatech naší ZOO se bližší podrobnosti dozvíte v lexikonu zvířat.

GepardZoo má nového geparda
6. prosince 2008 14:01, Věra Vrabcová
Gepardí samec Hobbit se od pondělí 1. prosince stal jedním ze zvířecích obyvatel naší zoo. Je mu půldruhého roku, má tmavou kresbu a je nádherný.

Častým návštěvníkům bude možná jeho jméno trochu povědomé - stejné má totiž samec vlka hřivnatého, který však má svůj výběh ve střední části zoologické zahrady. Co ještě možná mají společného jsou dlouhé nohy, které jsou uzpůsobeny pohybu ve vysoké trávě, ovšem pro Hobbita vlka jsou domovem jihoamerické pampy, kdežto u Hobbita geparda jsou to africké savany. Vysoké nohy spolu s nezatažitelnými drápy pomáhají gepardům při rychém běhu za kořistí. Gepardí samec Hobbit přišel do naší zoo z Prahy a momentálně obývá menší výběh nad pavilonem gepardů, kde se zájmem sleduje okolí. Jeho matka pochází ze Zoo Wassenaar v Holandsku, kdežto otec se narodil přímo v Jihoafrické republice v Zoo Lory Park. Díky tomu je Hobbit geneticky cenným zvířetem z hlediska evropského chovu, protože u něj není vysoký podíl příbuznosti s dalšími zvířaty v Evropě. Momentálně tedy zoo chová dva samce, kromě Hobbita je to ještě původní samec Inongo. Zoo se snaží i o získání chovné samice, což je záležitost podléhající Evropským chovným programům a záleží na doporučení koordinátora chovu.
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447