česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Unikátní výstava Jak se oblékají pohádky nahlédne do šatníku českých princezen.

(5.12. 2008)
Pohádkové šatyUnikátní výstava Jak se oblékají pohádky nahlédne do šatníku českých princezen.

„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není.“ Kdo by v záludné hádance nepoznal Popelku?! Ale jak ve skutečnosti vypadaly kouzelné šaty, které si vyloupla ze třech oříšků? Byl myší kožíšek opravdu myší? A jakou „róbou” se pyšnila krásná Krasomila? Přesvědčte se na vlastní oči na unikátní výstavě Jak se oblékají pohádky.

Jak se oblékají pohádkyOriginální kostýmy ze slavných českých filmových pohádek, záběry, fotografie z natáčení, které nebyly nikdy zveřejněny, dekorace a rekvizity budou k vidění od 27. listopadu do 31. prosince v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu.

„Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek. Uspořádat výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby. A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě,“ prozrazuje autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová, co předcházelo více než půlročnímu pátrání ve fundusu, a otevřeně přiznává, že bez pomoci Nadii Klempířové Šafratové a Věry Krátké s Martinem Růžičkou z Barrandov Studios by to nedokázala.

Nakonec se jim podařilo téměř nemožné: dát dohromady jedinečnou sbírku kostýmů z 15 nejznámějších českých pohádek, z nichž některé jsou dokonce zařazeny v kulturním dědictví České republiky. Patří k nim Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šaty z pohádky Princ a VečerniceŠíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice.

„Naším záměrem bylo zpříjemnit divákům všech generací sváteční čas a aspoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si v předvánočním shonu najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání si na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás, zejména v době Vánoc, tyto pohádky vždy pohladily po duši,“ dodává Jana Sommerová.

Výstavu originálních kostýmů českých filmových pohádek s doprovodným programem Jak se oblékají pohádky pořádají Jana Sommerová, Barrandov Studio a.s. a Královská kanonie premonstrátů. Záštitu převzala a hlavní patronkou se stala první dáma paní Lívia Klausová.

Otevřeno každý den od 9 do17 hodin
Polední pauza 12 - 12:30 (zavřeno)

(poslední vstup možný vždy 45 min. před uzavřením)


Otvírací doba o Vánocích 2008 a na Nový rok 2009:
24. 12. 2008 Štědrý den (středa) - zavřeno
25. 12. 2008 Hod Boží vánoční (čtvrtek ) - zavřeno
26. 12. 2008 sv. Štěpán (pátek) - normální otvírací doba
31. 12. 2008 sv. Silvestr (středa) - otevřeno pouze 9.00 - 12.00
1. 1. 2009 Nový rok (čtvrtek) - otevřeno pouze 12.00 - 16.00

Vstupné: dospělí 130 Kč, děti 70 Kč

Zdroj: Jak se oblékají pohádky
                                                                                                Notburga ChytráŽena.czFaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447