česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Zámek Bechyně

(1.12. 2008)
Bechyně nočníLázeňské městečko Bechyně najdeme v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné. O tom, že původně patřilo jméno Bechyně kopci, nás nenechává na pochybách už zdejší náměstí - je šikmé a rovné jako sedlová střecha a odevšad dýchá historie dávných staletí. Asi kolem roku1500 zde byl postaven kostel s ambity a sklípkovou klenbou, farní kostel není o moc mladší. Barokní štíty domů jsou až z konce 18. století. Vnitřní město dodnes částečně obepíná historické opevnění z přelomu patnáctého a šestnáctého století.

Bechyně patří k nejstarším správním centrům v Čechách. Monumentální kamenný hrad zde založil Přemysl Otakar II. na bývalém panství pražských biskupů. Toto panství vzniklo na bývalém slovanském hradišti na ostrohu nad Lužnicí. První písemné zmínky o tomto sídlišti jsou známy už z roku 993.
Město založil Jan Lucemburský kolem roku 1323 a nechal opevnit jeho předhradí. Na zdejším panství se vystřídalo mnoho šlechtických rodů – Šternberkové, Švamberkové a Rožumberkové. Nejznámější šlechti z Rožumberků Petr Vok nechal původní gotický hrad přestavět v reprezentační renesanční zámek, na jehož výstavbě se podílel italský architekt Baltassar Maggi z Arogna. Po Rožmbercích převzali panství opět Šternberkové a po nich ho zdědili Paarové, ti založili v podzámčí jízdárnu a na začátku 19. století vybudovali anglický park s pavilónem Ptáčnice. Komplex bechyňského zámku je kompletně přístupný a prohlídková expozice představuje především historicky nejvýznamnějšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka.

BechyněMezi nejzajímavější renesanční interiér patří ložnice Petra Voka. Nevelký obdélníkový prostor je sklenut valenou klenbou s bohatou ornamentální a figurální štukovou výzdobou provedenou Antoniem Melani. První patro východního traktu vám nabídne pohled na Vokův svatební sál, pokrytý unikátními nástěnnými malbami. Místnost označovaná jako zbrojnice, původně sloužila jako pracovna Petra Voka z Rožmberka, je zajímavá především stropní výzdobou. Dřevěný kazetový strop obsahuje mimo jiné osm obrazů tzv. Blahoslovenství a zpodobnění čtyř evangelistů vytvořené pravděpodobně Raimundem Paulem. Dnes je v této místnosti zbrojnice rodu Paarů.

Na zámku se nachází lovecký salón, jehož stěny pokrývají olejomalby a grafické listy s loveckou tematikou, lovecké trofeje a část původní sbírky palných zbraní z dílen známých pražských a vídeňských puškařů. Západní křídlo zámku je věnováno pánům ze Štenberka. Kromě nábytku z doby baroka jsou zde rozmístěny podobizny šternbeských vladařů a jejich příbuzných. Poslední síň západního křídla slouží jako dětská portrétová galerie. Unikátní soubor šternberských a paarských podobizen ze 17. až 19. století nabízí pohled do světa urozených potomků.
Zámek prošel náročnou rekonstrukcí, aby od roku 1998 opět uvítal návštěvníky a obdivovatele renesančního i pozdně gotického umění.

V bývalém zámeckém pivovaru jsou umístěny výstavní expozice keramiky Alšovy jihočeské galerie, tvořené převážně exponáty z mezinárodních keramických sympozií. V původní zámecké sýpce objevíme muzeum Vladimíra Preclíka. Pozdně gotická budova s překrásnými ukázkami tesařského umění nabízí expozice na ploše skoro 1 500 metrů čtverečních v pěti podlažích.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447