česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Ostravské Hradčany se staly památkou

(1.12. 2008)
Ostravské HradčanyBývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný jako ostravské Hradčany, se dostal mezi památky zapsané do nově vznikajícího seznamu Evropského kulturního dědictví. Jde o první českou památku v tomto seznamu. Podle ministra kultury Václava Jehličky jsme dosud opomíjeli průmyslové dědictví.

Vítkovické železárny se dostaly na seznam Evropského kulturního dědictví.Soubor památek evropského kulturního dědictví chce EU vytvořit po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa. Podle Jehličky Česko kromě Vítkovic navrhlo do seznamu moderní historické jádro Zlína, zámek Kynžvart a také Vysokou u Příbrami, která je spjatá se světově proslulým českým hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem.

Jehlička před dvěma týdny řekl, že cílem vznikajícího unijního projektu není soupeření se seznamem UNESCO. "Bude to trochu odlišná rovina a nebude konkurovat světovému kulturnímu dědictví," prohlásil.

Ostrava je podle Jehličky hlavním městem industriálního dědictví v ČR. "V minulosti jsme chápali památky pouze jako hrady, zámky a historická města.

Na rozdíl od Evropy jsme zanedbávali průmyslové dědictví. Proto jsme se rozhodli, aby k nejvýznamnějším evropským památkám patřily právě staré Vítkovice," řekl Jehlička.
Lidovky.czFaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447