česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

(25.11. 2008)
skanzen v zimě 2Na počátku 20. století se objevují první snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě. Teprve v roce 1973 se začíná s výstavbou muzea ve Strážnici. Koncepce vychází z představy jejich iniciátorů o ukázce lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka, a proto je skanzen rozčleněn do areálů představujících tyto regiony. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí.

Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu. Původně zde byl panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.

Ve dnech 6. – 10. 12. 2008 pořádá NÚLK ve strážnickém skanzenu akci pod názvem Radujme se, veselme se….

Tímto pořadem bychom rádi přiblížili dětským i dospělým návštěvníkům atmosféru předvánočního a vánočního času vesnice 19. a počátku 20. století. Ukázali tak některé prvky tradiční lidové kultury adventu, ke kterému neodmyslitelně patřily domácí práce (draní peří, loupání fazole, předení na kolovratu), ale i mikulášské obchůzky nebo bíle oděné tajemné Lucky. Štědrý večer je pak plný tradičních jídel, vánočních ozdob a stromečků, dárků, slavnostně vyzdobených interiérů chalup, dokonce i starých magických praktik věštících události příštího roku (lití olova, pouštění lodiček apod.). Návštěvníci si budou moci při procházce skanzenem také vyslechnout koledu a „vinšování“ od dětských koledníčků doprovázených obecním pastýřem nebo potkat tři krále Kašpara, Melichara a Baltazara.
V průběhu návštěvy si také mohou vyrobit figurku z kynutého těsta, nechat se inspirovat zručnými perníkářkami nebo přivonět k prastarým druhům vánočního cukroví. Výjimkou není ani zpěv vánočních koled s doprovodem cimbálu či rady kostelníka, jak si připravit vánoční oplatky na štědrovečerní stůl.
Letošní program se bude také věnovat starému symbolu prolínajícímu se lidským životem již po staletí – zvonu, zvonku, zvonečku. Zvonění při narození či smrti člověka, proti bouřce a krupobití, označení zvířete ve stádu, zvonění zvonečku při nadělování dárků pod stromečkem a mnohé další.
Atmosféru tohoto období dokreslí zabíjačkové speciality, stánky s tradičními vánočními pochoutkami, jako jsou pražené oříšky a mandle, medovníky, trdelníky a podobně.

V sobotu 6. 12. bude možnost v areálu shlédnout Štěpánskou koledu a obchůzku v podání slováckého souboru Omladina z Vacenovic.

V neděli 7. 12. vystoupí soubor Pentla z Boršic u Buchlovic.

V sobotu a neděli v době od 9:00 hod do 15:00 hod. je pořad určen pro širší veřejnost,
v pondělí až středu od 8:00 hod. do 13:00 hod. pro objednané školní výpravy.

http://skanzen.nulk.czFaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447