česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Jevíčko - najstarší město na Moravě

(13.11. 2008)
Jevíčko 1Jevíčko patří k nejstarším městům na Moravě. Bylo založeno v první polovině 13. Století na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy v souvislosti s kolonizací tohoto území. Nejstarší zmínka o zeměpanském městě Jevíčku je uvedena v listině českého krále Václava I. Z roku 1249. Listinou z roku 1258 povýšil Přemysl Otakar II. Jevíčko na město královské s právem magdeburským a právem mílovým. Jevíčko si práva královského města podrželo do roku 1499, poté se v jeho držení vystřídalo několik šlechtických rodů. Z doby založení města se zachoval středověký půdorys města ve tvaru okrouhlice s téměř čtvercovým náměstím obklopeným pravidelnou sítí ulic.

Středověká zástavba byla obehnána hradbami se čtyřmi branami orientovanými podle světových stran. Opevnění města bylo v místě západní brány posíleno hradební věží, zdaleka viditelnou dominantou města. K nevýznamnějším památkám dále patří barokní kostelů Nanebevzetí Panny Marie, bývalý augustiniánský klášter nebo renesanční zámeček. Zachovaný středověký půdorys města a přítomnost řady stavebních a sochařských památek vedla k tomu, že s účinností od 1. 11. 1990 bylo městské centrum vyhlášeno za městskou památkovou zónu.

Městský okruh si klade za cíl seznámit návštěvníky alespoň s některými úseky bohaté historie města, představit jim jeho památky a vzpomenout na některé významné osobnosti spjaté s Jevíčkem. Tvoří jej 7 stanovišť s informačními tabulemi popisujícími pamětihodnosti v konkrétní lokalitě. Okruh uzavírá informační tabule s mapou regionu na budově Městského úřadu v Jevíčku na Palackého náměstí.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447