česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Třeboň perla jižních Čech

(8.11. 2008)
Rabník SvětKouzelnou atmosféru historické Třeboně dotváří řada útulných hospůdek s letními terasami, které nabízí krajové rybí speciality a lahodné pivo místního pivovaru. Malebnou krajinu Třeboňska vytvářeli lidé po staletí doslova na dnech močálů a rašelinišť. Třeboňské lázně zakládají své blahodárné účinky na nemoci pohybového ústrojí na léčbě bahenními koupelemi a zábaly. Dva lázeňské domy poskytují i vodoléčbu a další moderní léčebné postupy. Pobyt v lázních je ideální nejen pro vážně nemocné pacienty, ale i pro ty, kteří hledají tichá místa k odpočinku.
Přímo za hradbami města Třeboně se rozprostírá typická jihočeská krajina. Bohatá svými rostlinnými a živočišnými druhy a zvláštními přírodními lokalitami, které učinili oblast zajímavou nejen pro vědecká zkoumání, ale i pro laické pozorování. Celá oblast je pokryta hustou sítí značených cyklistických a pěších cest, které umožňují blíže poznat typickou jihočeskou krajinu s rybníky, s úzkými polními cestami podél rozlehlých pestrobarevných luk a polí, s hlubokými lesy i prosluněnými pasekami.
Celý systém rybniční soustavy byl v roce 2003 oficiálně nominován pod označením Třeboňské rybníkářské dědictví k zápisu do seznamu dědictví UNESCO.

Památky města Třeboně

Náměstí v Třeboni: obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty, je přirozeným centrem městské památkové rezervace. Nejvýznamnějším objektem je stará radnice, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna, v její blízkosti pak barokní mariánský sloup.

Třeboňský zámek:
je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Renesanční zámek se rozkládá na jihozápadní straně historického centra města. V těchto místech stával nejdříve panský dvorec, změněný na tvrz a později kamenný hrádek, zmiňovaný poprvé roku 1374. Nedlouho předtím koupili Třeboň Rožmberkové, kteří městu a jeho širokému okolí dopřáli náležitý rozvoj. Po roce 1562 pověřil Vilém z Rožmberka Vlachy Jana a Antonína Cicery náročnými přestavbami starých hradních budov na renesanční zámek. Tuto proměnu dokončil v době Petra Voka architekt Domenico Cometa. Po smrti posledního Rožmberka (1611) zdědili zámek Švamberkové, které přišli o většinu majetku po osudové bitvě na Bílé hoře. Třeboňské panství daroval císař Ferdinand II. své vlastní rodině, ale o snadno nabytý majetek nikdo nepečoval a záchranou pro zámek je až přechod do rukou starobylého německého rodu Schwarzenbergů, kteří jej získávají v roce 1660. Knížecí rod Schwarzenbergů vlastní zámek až do roku 1940, kdy jej zabírá gestapo. Počátkem dvacátých let, po první pozemkové reformě, Schwarzenbergové zámek opouštějí a poté slouží po několik let jako hotelové zařízení. Po válce v roce 1945 je nad zámkem zavedena národní správa a v roce 1947 byl třeboňský zámek zestátněn. Do areálu zámku se vstupuje z náměstí severní zámeckou branou, vystavěnou v letech 1605-1607 Dominikem Cometou. První historická expozice nazvaná "Rožmberské renesanční interiéry" dokumentuje a připomíná nejstarší historii až do 17. Století. Druhá prohlídková trasa dokladuje a připomíná způsob života posledních knížat ze Schwarzenbergu. Ze zámeckých interiérů je nejzajímavější rozlehlá renesanční světnice obdélného půdorysu zaklenutá vysokou zrcadlovou klenbou. Upozorňuji i na Kouzelnou zahradu kolem zámku a na pozoruhodnou Schwarzenberskou hrobku za rybníkem Svět jižně od zámku.

Třeboňský pivovar: Vaření piva má v Třeboni tradici, která sahá až do 14. Století. Nynější pivovar vznikl přestavbou z původní rožmberské zbrojnice na panský schwarzenberský pivovar počátkem 18. Století. Postupem doby však Pivovarpivovar přestával stačit poptávce po svém produktu, takže jej majitelé opakovaně rozšiřovali do nynější velikosti a podoby. Pivo regent se vaří tradiční technologií, k výrobě se používá výhradně přírodních surovin. V pivovarské pivnici můžete ochutnat kromě tradičního světlého a tmavého ležáku i kvasnicové pivo, v letních měsících je u pivovaru otevřena terasa. Na objednání je možná i prohlídka s ochutnávkou piva.

Děkanský kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí:
a bývalý augustiniánský klášter se nachází v blízkosti náměstí. Kostel se připomíná jako farní již od roku 1280, při založení kláštera augustiniánů v roce 1367 se stal kostelem klášterním. Desky z hlavního oltáře, dílo tzv. Mistra Třeboňského, náleží k vrcholným dílům české gotické malby Hrobkaposlední čtvrtiny 14. Století. Originály jsou dnes uloženy v Národní galerii v Praze a kopie můžete vidět v třeboňském zámku.

Návštěvu tohoto města vám velice doporučuji, neboť je nádherné v každém období. Už jen procházka
podél hráze rybníka Svět je kouzelná. A vidět Swarzenberskou hrobku v podzimu nebo ve sněhové peřině stojí opravdu zato.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447