česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Město Písek a muzea Písecka

(3.11. 2008)
Prácheňské muzeumMěsto Písek
Kdysi královské město založené na řece Otavě koncem poloviny 13. Století k ochraně bohatých rýžovišť zlata a obchodní stezky. První písemná zmínka pochází z roku 1243. Jeho budovatelem byl král Přemysl Otakar II., jehož stavební huť zde zbudovala hrad, most, dominikánský klášter, děkanský kostel, rychtu a mnoho jiných staveb. Město chránily hradby, do nichž vedli tři brány – Pražská, Budějovická a Putimská. Za Přemyslovců a Lucemburků město vzkvétalo díky pozornosti českých králů, na počátku husitských válek se přiklonilo na stranu kalicha a také toto období bylo pro město časem prosperity. Až protihabsburské odboje v letech 1547 – 1620 slibný rozvoj města pozastavily, přesto, zejména díky lesnímu bohatství, patřil Písek vždy k předním městům českého království.
Byl centrem rozsáhlého Prácheňského kraje, prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením a o 14. Dní dříve než v Praze tu byla v roce 1918 vyhlášena československá republika. Písek býval zván městem škol a studentů, Mekkou houslistů, městem v moři lesů i městem penzistů. Stal se vyhledávaným letoviskem i oblíbeným cílem turistů.
Muzea Pístecka - Region Pístecka se snaží návštěvníkům přiblížit muzea. Největší z nich se nachází v Písku a nese název Prácheňské muzeum. Svým názvem se hlásí k bývalému Prácheňskému kraji, jehož byl Písek kdysi centrem. Muzeum je umístěno v bývalém královském hradě na náměstí a disponuje bohatými přírodními, historickými a uměleckými sbírkami a rozsáhlými expozicemi, za něž dostalo v roce 1996 cenu - Evropské muzeum rok. Ve městě patří také k muzeu také Památník Adolfa Heyduka – secesně zařízený byt básníka z okruhu Májovců. Dále se v Písku nachází muzeum historie osvětlení města, nachází se v doposud funkční historické městské elektrárně. Pod Prácheňské muzeum také patří Památník města Protivína, který mimo expozice věnované historii a národopisu města nabízí návštěvníkům vybudovanou specializovanou stálou výstavu exotické přírody. V Miroticích - se v objektu, postaveném na místě vyhořelého rodného domku národního malíře Mikoláše Alše, nachází Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého. Druhý jmenovaný je považován za nestora českých loutkářů a Mirotice byly v první polovině 19. Století jeho bydlištěm. Milevské muzeum je umístěno v areálu premonstrátského kláštera a nabízí návštěvníkům archeologickou, historickou a národopisnou expozici představující město a jeho široké okolí.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447