česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Domažlice

(22.10. 2008)
Chodský hradDomažlice
Již v 10. Století tady zemské stezky chránila trhová osada, v letech 1262 – 1265 Přemysl Otakar II. vybudoval královské město společně s Chodským hradem, který svým opevněním posílil městské hradby a ty pak byly obehnány 13 m širokým vodním příkopem. Hrad byl významným místem Chodů, kteří tu ukládali svá privilegia. Po požáru v roce 1592 ale hrad zpustl a jeho zbytky byly v letech 1726 – 1728 přestavěny na solnici a barokně upraveny.
Následovaly další -úpravy, v roce 1822 tady sídlila městská správa a po roce 1850 se sem nastěhovala škola. Chodský hrad typu středoevropského kastelu před nedávnem vyhořel, ale byl opraven a je přístupný veřejnosti -prohlédneme si věž, sklepní lapidárium a hlavně expozice věnované přírodě, archeologii, historii a národopisu Chodska. Je tu i naaranžovaná scéna chodské svatby s figurínami v dobových krojích. Další národopisné sbírky najdeme v Muzeu Jindřicha Jindřicha.
Domažlice - jsou městskou památkovou rezervací, kde nás zaujme nádherné náměstí s domy s gotickými a empírovými fasádami. Dominantou náměstí je 56 m vysoká věž, která je vychýlena o 70 cm. Původně sloužila jako hláska a dnes je součástí kostela. Dochovali se tu také zbytky hradby s Dolní branou ze 13. Století a Bezděkovská brána.
V blízkosti Domažlic ve vsi Újezd se nachází Kozinův statek. Tato postava je nedílnou součástí dějin Domažlicka. Na Kozinově statku najdeme pamětní síň známého J. S. Koziny. Vstupní expozice je věnována dějinám domažlických Chodů v 13. - 18. století a zahrnuje chodské povstání. V další části muzea je chodská selská jizba z počátku 20. století, národopisná sbírka a expozice zemědělského nářadí ze stejné doby.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447