česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Praha

(26.9. 2008)
Praha 1Blíží se podzim a i přesto určitě nechcete trávit čas jen doma, mám tu pro vás pár nápadů, kam se můžete vypravit na procházku jak s dětmi, tak i sami třeba si jen pročistit hlavu od všedních starostí. Tady je několik z nich:
Petřínské sady:
Nalezneme zde Hladovou zeď, nejstarší stavbu, která se táhne od újezdu přes Petřín až ke Strahovskému Klášteru. Byla součástí Malostranského opevnění let 1360-1362. Dále tu můžete navštívit Štefánikovu Hvězdárnu. Je tu také mnoho zajímavých staveb, soch a plastik. Nejznámější je socha K.H.Máchy kterou zde lidé hojně navštěvují. Je to patron zamilovaných.
Nebozízek: Budova stojí na místě, kde se od středověku rozkládala vinice na Nebozezu. Objekt má vinárnu, terasu s řadou pergol a letní bar. Uprostřed je vestavěný altán. Je to kouzelné místo.
Petřínská rozhledna a bludiště: Petřínská rozhledna se tyčí na vrcholu petřínských sadů. Lze se k ní dostat lanovkou z Újezda či příjemnou procházkou jedním z nejromantičtějších míst v Praze - petřínskými sady. Rozhledna byla vystavena v roce 1891 a se svými 327 m je zmenšenou replikou Eiffelovi věže v Paříži. Ze stejné doby pochází i zrcadlové bludiště.
Divoká Šárka:
Tento název nese patrně nejkrásnější údolí na území Prahy. Tímto údolím se vine Šárecký potok a nad ním se vypínají mohutné skály. Divoká Šárka je velikým lákadlem na procházky, ale i projížďky na kole. Pro děti je zajímavé i tím že jsou zde volně se pasoucí ovce a kozy, které zde spásají trávu.
Chuchelský háj:
Je to skalnatý svah nad obcemi Malá a Velká Chuchle. V roce 1982 zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Od roku 1999 zde mohou návštěvníci navštívit malou ZOO, ve které jsou převážně zvířata žijící v našich lesích.
Vrch Vítkov:
Představuje jednu z významných dominant Prahy. Kopec je zalesněný a parkově upravený. Historicky je spjat s památnou bitvou Husitů s Křižáckými vojsky císaře Zikmunda Lucemburského a zabránili tím dobitím Prahy.
Zřícenina Baba:
Nad Paťankou- Roku 1650 zde budovali viniční lis, který byl později přestavěn na letohrádek. V 18. století byl poškozen francouzskými vojsky a roku 1858 byli pozůstatky opraveny na romantickou stavbu. Od zříceniny je nádherný výhled do Vltavského údolí.
Meandry Botiče: Přírodní památka se nachází v Praze 10 Záběhlicích na území přírodního parku Botič - Milíčov. Kolem meandrů Botiče byla vybudována naučná stezka. Jedná se o přírodní tok a zachovalou nivu potoka Botič v úseku mezi Hostivařskou přehradou a parkem Práče.
Modřanská rokle:
Se, nachází na území prahy 12. dnes je Modřanská rokle zalesněným údolím Libušského a Písnického potoka. Touto roklí prochází naučná stezka.
Prokopské údolí:
Přírodní rezervace byla vyhlášena roku 1978 v údolí Dalejského a Prokopského potoka. Nachází se na okraji Prahy v Jinonicích. Díky prvohornímu stáří vápence se zde nacházejí zkameněliny. Údolí poškodila těžba vápence a díky tomu zanikla jeskyně sv. Prokopa a kostelík. Ale zase díky tomuto zásahu zde vzniklo malebné jezírko. Na okraji rezervace leží Novobutovické hradiště, které je významnou archeologickou památkou.
Stromovka:
Už v době Karla IV. Tu bývala obora plná zvěře. Ale velké škody zde napáchala saská a pruská vojska v době válek za vlády Marie Terezie. Uvažovalo se o jejím zrušení, ale hrabě Kinský získal povolení ji obnovit. Chov zvěře se sem již nikdy nevrátil. Roku 1804 byla tedy zpřístupněna veřejnosti. Postupem času se změnila v krajinářský park, ve kterém jsou pořádány různé akce, hlavně koncerty.
Kampa:
Ostrůvek s malebnými domy oddělený slepým ramenem Vltavy od Malé Strany, romantické místo nazývané "Pražské Benátky". Je to kout plný zeleně. Z jedné strany jej omílá Vltava a z druhé strouha zvaná Čertovka. Dominantními stavbami jsou Lichtenštejnský palác, Sovovy mlýny, Mlýn Huť s původním vodním kolem.
                                                                                  Návštěvu těchto míst nechávám, už jen na vás a doufám, že se, Vám
                                                                                                                                                            budou, líbit.
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447