česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Šumavská jezera

(14.8. 2008)
Černé a Čertovo jezero na Šumavě
Čertovo jezeroTak jsem zase jednou vyrazila se svými syny na výlet. Protože Šumava je nádherná a míst, která tam můžete navštívit, je spousta. Protentokrát jsem se rozhodla podniknout výlet na Železnou Rudu a jezera v její blízkosti. Cestou na Černé jezero jsme šli po krásné asfaltové cestě, na jednom místě jsme se zastavili u poznávací cedule a dozvěděli se, že v těchto místech stojíme nad železničním tunelem, který byl postaven roku 1884 – 1887. Tunel je dvojkolejný a je v hloubce 180 m pod zemí. Ražení tunelu se v té době provádělo nejmodernější technologií odstřelem dynamitu. Při této ražbě ho bylo spotřebováno 90 000 kg. Na jeho výstavbě pracovalo přes tisíc dělníků, z niž mnozí byli z Dalmácie, Itálie a Bosny. A bohužel jich i mnoho zemřelo. Na jejich počest je postavena kaplička nedaleko železniční stanice Železná Ruda. Písemně je doložena v letech 1836 - 1839. V době výstavby špičáckého tunelu sloužila pro účely pohřbu dělníků, kteří zemřeli nebo zahynuli při jeho stavbě a byli pochováni na nedalekém hřbitůvku. Kaplička má šindelovou střechu a je typická pro zdejší část Šumavy.
Po jeho dokončení se stal největším tunelem svého druhu v Rakousku – Uhersku.

Pak jsme pokračovali dál, kolem nás byl les a občas i nějaký ten potůček. Konečně jsme došli k Černému jezeru. Byl to nádherný pohled, voda je tam průzračná a ta příroda kolem ... nádhera. Toto jezero vzniklo díky ledovcům, jako ostatně všechna šumavská jezera. Je to největší šumavské jezero, jeho rozloha je 18.4 ha, obvod hladiny je 1 809 m a maximální hloubka je 39.8 m. Voda z jezera odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy a do Severního moře. Po malém odpočinku nás čekala cesta dál.

Museli jsme zdolat velmi strmý kopec k Čertovu jezeru. Cesta k němu není vůbec jednoduchá, musíte se smířit s prudkým stoupáním a musím vám říct, že jsem pro některé turisty byla za blázna, neboť jsem tuto cestu podnikala i s kočárkem. Místy mi musel starší syn hodně pomoct, protože to kočárkem  projet nešlo. Takže jsem vzala syna na ramena a ten starší pořádal s kočárkem menší rallye. Po výstupu na horu se cesta hodně změnila, začala prudce klesat a museli jsme zdolat hodně překážek, ne jen spadané kmeny stromů, ale i cestu plnou kořenů, větších balvanů a kamení.
Chvílemi už jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem si řekla, že to musíme zvládnout. A opravdu: Cíl stál za to.

Konečně u Čertova jezera. Nebylo tak veliké jako Černé, ale zase vás toto místo okouzlí. Je to druhé největší jezero na Šumavě, jeho rozloha je 10,3 ha, obvod hladiny je 1 360 m a maximální hloubka je 36,7 m. Voda z Čertova jezera odtéká Řezným potokem a řekou Řeznou až do Černého moře. Musím vás upozornit, aby jste počítali i s prudkou změnou počasí, které tu může nastat, je to i díky převýšení.

Chvíli jsme zde poseděli, pokochali se krajinou a pak se vydali na zpáteční cestu. Naštěstí jsme zjistili, že zpátky do Železné rudy se dá sejít i jinudy a tak jsem byla docela ráda, už kvůli malému.
Šli jsme po lesní cestě už s mnohem menšími překážkami a prošli jsme pod čtyř sedačkovou lanovkou, která vede na vrchol hory Špičák. V těchto místech se nachází i mnoho lyžařských sjezdovek a dokonce je tu i nová
dráha pro adrenalinový sport na kolech zvaná Free – ride a na zimu Snowpark.
  Na konci našeho výletu jsme se rádi občerstvili u stánku a vyrazili pomalu domů.

Kolem Železné Rudy se dá podniknout mnoho výletů do krás Šumavy a protože je to město u hranic, není problém navštívit i Šumavu ze strany našich sousedů - Německa.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447