česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Chudenice

(14.8. 2008)
Chudenice

Toto městečko leží blízko města Klatovy. Městečko Chudenice patří mezi nejstarší české osady.Od 12.století bylo sídlem prastarého českého rodu Černínů, který se nesmazatelně zapsal do jeho historie ,ale i do dějin našeho království a i státu. Ve 13.století tady založil gotickou tvrz Drslav Černín, na jejíž základech byl později postaven Starý zámek. Z tohoto období pochází i nejslavnější památka – kostel sv.Jana Křititele se starými malbami asi ze 14.století. Umělecky i historicky je nejcennější archa na hlavním oltáři, kterou v roce 1505 vytvořil neznámý malíř, zvaný mistr chudenického oltáře. V roce 1592 vymohl Humprecht Černín u císaře Rudolfa II. Pro Chudenice titul městečka, erb a tržní právo.

Při návštěvě Chudenic si prohlédněte Starý zámek, který se nachází uprostřed městečka, je zde soustředěna veškerá historie nejbližšího regionu. V roce 1948 zde vzniklo i muzeum Josefa Dobrovského, které založil chudenický rodák Adolf Roubal. Rodná síň je věnována památce národního umělce PhDr. Jaroslava Kvapila, spisovatele a dramatika, šéfa činohry Národního divadla v Praze. PhDr. Jaroslav Kvapil se v Chudenicích narodil v roce 1868. Hlavní expozici zámku tvoří doboví nábytek Černínů s dochovanými prvky původních interiérů. Další část je věnována Josefu Dobrovskému, který byl přítelem rodu Černínů a tak i jejich častým hostem. Dále přírodovědci Janu Roubalovi a dalším osobnostem a rodákům chudenicka.

Starý zámek je velice zajímavý tím ,že za 700 let své existence nepřešel z majetku Černínů do cizích držav. Tím se stal mezi českými památkami jedinečným. K významným chudenickým rodákům dále patří slavný violončelista a hudební skladatel Josef Rejcha, věhlasný ženský lékař a porodník, univerzitní profesor MUDr. Václav Rubeška, přírodovědec-entomolog Jan Roubal a generálmajor MUDr. Václav Jelínek. Své dětství zde prožil i známý český buditel a pedagog Karel Slavoj Amerling.

Po prohlídce zámku a městečka se přesunete o kousek dál, kde je další spousta zajímavých míst a staveb. Jednou z nich je na Ždárském vrchu rozhledna Bolfánek. Je 43 m vysoká. Je to původní věž bývalého poutního kostela sv. Wolfganga, postaveného v první polovině 18.století F.M. Kaňkou, architektem Černínského paláce v Praze. Kostel byl jako filiální císařem Josefem II. zrušen a v roce 1810 zbořen ,až na věž, kterou roku 1845 upravili na rozhlednu.


Pod rozhlednou se les mění v anglický park s empírovým zámkem Lázeň, postaveným v polovině 19.století na místě původních lázní. Černínové jsem v minulosti zvali mnoho významných osobností. Např. jazykozpytce Josefa Dobrovského, kterého připomíná pomníček v lipové aleji, také zde pobýval historik František Palacký, botanic profesor Ladislav Čelakovský, spisovatel J. E. Vocel a mnoho dalších. Zámek ještě do nedávno sloužil jako hotel a restaurace,ale bohužel při mé poslední návštěvě jsem zklamaně zjistila,že už to není pravda. Zámek je zpustlý a neupravovaný a já doufám, že se to brzy změní, byla by to velká škoda,protože tu bylo krásné posezení.

Další zajímavostí je Americká zahrada ,vzdálená necelý kilometr od zámku Lázeň. Od roku 1842 sloužila jako lesní školka. Na ploše cca 2 ha se nyní nachází téměř 300 druhů vzácných dřevin, většinou původem ze Severní Ameriky. Největšími unikáty jsou douglaska tisolistá a dřín květnatý. V roce 1969 byla Americká zahrada vyhlášena národní přírodní památkou. Po prohlídce americké zahrady se vydáte lesní cestou ke Kvapilovým jezírkům, je to malebné místo a ne nadarmo se nazývají po Jaroslavu Kvapilovi, který zde složil árii pro Rusalku, do opery Antonína Dvořáka.
Pak se můžete vydat na výlet k troskám hradu Pušperka a pak do pleně ,někdejšího rytířského sídla.
Další celodenní výlety můžete podniknout ke zřícenině hradu Netřeb nebo ke zříceninám Harštejna a Rýzmberka. Dále se můžete podívat na rozhlednu Koráb u Kdyně, vodní hrad Švihov a spousty zajímavých míst okolí.


                                                                                                                       Tento článek vznikl díky brožuře vydané OÚ
                                                                                                                                                 Chudenice a mou maličkostí


FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447