česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Zámek Litomyšl

(14.8. 2008)
ZÁMEK LITOMYŠL- patří k sekci hrady a zámky a k památkám UNESCO
49° 52' 25.00", +16° 18' 52.00"

První zmínka o existenci hradu v Litomyšli nalézáme ve staré Kosmově kronice z 1.čtvrtiny 8.století. Kronikář tam zmínil existenci hradu roku 981. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad.
V roce 1567 syn moravského hejtmana Vratislav z Pernštejna obdržel panství Litomyšl s hradem od císaře Ferdinanda jako léno. V následujících letech Vratislav z Pernštejna nechal tento zámek přestavět na sídlo pro sebe a svou španělskou choť Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů - dvorní dámu císařovny Marie. Stavba byla zcela ukončena roku 1581, její ráz je ukázkovou formou vrcholné renesance.
Na této stavbě je nejlépe vidět příklady tzv. moravské renesance. Ital Giovanni Battista Aostalli, který se podílel také na stavbě Belvederu Františka I. v Praze, zde působil především jako architekt a stavební mistr. Veškeré vnější zdi i komíny zámku jsou pokryty malbami "psaníček", tzv. sgrafitti. Traduje se, že ani jeden motiv vyskytující se na nich se neopakuje.
Vlastní zámek je obklopen hospodářskými budovami, postavenými a upravenými převážně v barokním slohu, zámecký areál doplňuje rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Její součástí je i přírodní amfiteátr, kde se odehrávají některá představení Operního Festivalu Smetanova Litomyšl.
Právě za vlády hraběte Valdštejna - Wartenberga žila v Litomyšli rodina sládka Františka Smetany. Jeho syn, světově známý skladatel Bedřich Smetana, zde trávil své první roky dětství. V zámku se nachází i klavír, na nějž při své pozdější návštěvě Litomyšle Bedřich Smetana hrál pro potěšení zámeckého panstva.
Litomyšlský zámek je zapsán do památek Unesco a je jedním z velice často navštěvovaných památek Svitavského okresu a celého Parubického kraje.
Zámecké divadélko
Pro letní období, kdy právě na zámku dlela šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23.dubna 1798. Sám hrabě Valdštejn - Wartenberg a členové jeho rodiny hrávali dříve moderní divadelní kusy - samozřejmě v německém jazyce. Jako hosté seděli v lóžích členové šlechtických rodin z okolí Litomyšle, na lavicích pak někteří občané města Litomyšle a zámečtí úředníci. Z dekorací a jevištních kulis se zachovalo 16 variací, které byly vytvořeny vídeňským mistrem Josefem Platzerem (autor kulis k premiéře Dona Giovanniho v Praze). Tato sbírka svým rozsahem a kvalitou nemá v Čechách obdoby. Drahocené originální kusy jsou naprostým unikem i ve světovém měřítku a pouze v litomyšlském divadélku jsou stále k zhlédnutí, neboť jsou používány dodnes. K jejich obsluze a výměně během představení bylo při výstavbě divadélka zbudováno důmyslné zařízení pocházející z dílny litomyšlského truhlářského mistra Václava Bonaventury, jež dodnes vzbuzuje úctu a nadšení odborníků celého světa. Toto ojedinělé zařízení se bude v blízké době restaurováno.
Dnes slouží divadélko jako místo koncertních a divadelních představení. V repertoáru zámeckého divadelního spolku Milislav je také obnovená premiéra původní barokní hry "Milenec a sok v jedné osobě", která byla slavnostně uvedena u příležitosti oslav dvoustého výročí zámeckého divadélka.

V divadélku jsou během prvních letních měsíců pořádána loutková představení pro mateřské školy celé ČR. Představení jsou připravována známou umělkyní Irenou Truhlářovou z Vysokého Mýta, jež svými vlastními scénáři okouzlila nejen české publikum. Tato i jiná představení (kupř. koncerty) se pořádají i na objednávku.


Zámek v Litomyšli však není jediným místem pro vaši návštěvu. V okolí je spousta jiných historických památek která stojí za to navštívit. Například vřele doporučujeme navštívit hrad Litice nad Orlicí, Kunětickou Horu, Zámek Lanškroun, Zámek Letohrad, Zámek Nové Hrady, Zámek Slatiňany, Zámek v Moravské Třebové, zříceninu hradu Košumberk, zříceninu hradu Lichnice, nebo zříceninu tvrze Svojšice. Dále pak Skanzen na Veselém Kopci, Betlém v Hlinsku, Skanzen Možděnice a další.
Všechna tato překrásná místa se nacházejí v Pardubickém kraji a jsou zapsány v seznamu památek UNESCO.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447