česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

ZOO Plzeň

(aktualizováno 29.10. 2008)
ŠimpanzLoc: 49°45'28.32"N, 13°21'36.578"E

Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 v městské části Doudlevce blízko centra města. Od roku 1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Členitý přírodní areál má rozlohu 21 ha a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark.

Do té doby byla ne příliš pohledná zahrada známa například velkou kolekcí plazů, chovem ocelota velkého a sovice sněžné, odchovy plameňáka chilského, hyeny žíhané nebo umělým odchovem kondora krocanovitého.

Po roce 1996 vznikl Generel rozvoje, díky kterému zanikla řada nemoderních výběhů a expozic, zvířata i rostliny začaly být rozmísťovány rovnoměrně po celém areálu, vznikla naučná stezka „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“ s hektarovým lesním výběhem pro větší skupinu medvědů hnědých. Postupně přibývají vzácné a atraktivní druhy, z nichž je nejvýznamnější příchod mladého páru varanů komodských, nejmohutnějších ještěrů světa, v říjnu 1997. Celkově se kolekce vyšplhala na téměř 1 100 taxonů živočichů zastoupených asi 6 000 exempláři. Pro 23 z nich je veden Evropský záchranný program. Velice pozoruhodným údajem zůstává skutečnost, že 70% druhů zde chovaných nemá žádná jiná česká ani slovenská zoo. Od února 2001 slouží po tříleté rekonstrukci expozice AKVA-TERA, jakási obdoba stálé akvarijní výstavy brněnské zoo, což je samostatný svět v centru Plzně, kde návštěvníci v biotopových smíšených nádržích poznají bezobratlé, ryby, obojživelníky a plazy.

Blíže si povšimneme aspoň některých expozic a zvířat. Nový směr vývoje je patrný například na prezentaci opic, kde místo původních pěti druhů v jediném pavilonu chová nyní zahrada více než 20 druhů rozložených asi na sedmi místech. Žádná z nich již v podstatě neví, co je to mříž. Šimpanzi mají od léta roku 2000 k dispozici přírodní výběh s trávou, keři a stromy a současná skupina má proti původnímu páru již 6 členů; podobně ostrovní nebo přírodní výběhy mají giboni lar, guerézy angolské, makaci lví nebo lemuři vari a kata. Podobně velké šelmy postupně přestaly být ve společném pavilonu, vlastní "voliéru" má puma a levhart, dokončuje se volný výběh ussurijských tygrů a 800 m2 rozsáhlou expozici, která nahradila řadu drobných klecí a výběhů, mají lvi berberští. Lev Vilík má kořeny právě v zoo Brno. Zbytek původního pavilonu šelem byl v roce 2001 rozsáhlou rekonstrukcí proměněn na africké nokturnárium s fenky, kaloni, mangustami, damany, ojedinělou kombou Garnettovou a liškou chama a dalšími menšími savci pod novým názvem „Tajemný svět africké noci“.

A tak by bylo možno pokračovat dál, zvláštním světem je statek 19. století Lüftnerka s kolekcí domácích zvířat a 400 exponáty zemědělského náčiní, milovníci rostlin si přijdou na své zejména v sukulentním skleníku s více než 1 000 taxony polopouštních rostlin Starého světa, v kolekci plazů upoutají například aligátoři čínští a velké želvy ostruhaté s téměř 300 odchovanými mláďaty, ale v neotropické části návštěvníci rádi sledují i dovádění nosálů na stromech nebo nutrií ve vodě. Mezi nejpopulárnější obyvatele zahrady patří hejno tučňáků Humboldtových, kteří jsou každý den pro návštěvníky krmeni rybami z rukou ošetřovatelů. Exotičtí ptáci, savci a plazi jsou k vidění v nejstarším pavilonu plzeňské zoo který se pro svůj tvar nejmenuje pouze „Tropický pavilon“, ale i pavilon "Z".

Pro pohodlí návštěvníků slouží například africká restaurace Kiboko, stylové občerstvení „sibiřský srub“, prodejna „Suvenýry u lemura“. Ke stávajícímu informačnímu systému přibylo v roce 2003 pět digitálních zvukových infopanelů, které pomáhají v orientaci po areálu i seznamují návštěvníky s dalšími detaily ze života zvířat.

Plzeňská zoo a BZ zatím urazila asi polovinu cesty ke konečné podobě, existuje však ještě dlouhá řada plánovaných kroků, výstavba cest, pavilonů, stájí, expozic, rekonstrukce stávajících objektů, nahrazení dalších železných plotů příkopy a palisádami atp. Nastoupená cesta se však jistě líbí nejen zvířatům, která se cítí spokojená a rozmnožují se, ale i návštěvníkům, jejichž počet každoročně roste a pohybuje se kolem 250 000.

Já byla v této ZOO nedávno,vlastně tam jezdím s dětmi tak třikrát do roka a upřímně pokaždé mě tato ZOO něčím překvapí. Při naší poslední návštěvě jsme našli zase dva nové pavilony, jeden je věnovaný zvířatům žijícím v Africe a druhý má název Sonora. O kousek dál je zase sekce věnovaná zvířatům v Americe. Ještě bych zapomněla , že u zoologické zahrady je původní letní kino, které dnes slouží k ukázkám dravců, kteří tvoří dnes již stálou expozici ZOO. Vedoucím je Milan Zaleš můj dobrý kamarád a mohu vám prozradit, že na jeho vystoupeních s dravci se nudit opravdu nebudete. Ještě je tu jedná velká zajímavost, a to Dinopark, kde je ukázka dinosaurů, kteří se pohybují a vydávají i zvuky. Děti si tu mohou hrát na hřišti a hledat kosti dinosaurů a také navštívit 3D kino. Moc bych si přála, aby návštěva této ZOO pro vás byla stejně kouzelným zážitkem jako pro mne a mé děti.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447