česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Výlet do Slavonic v Jižních Čechách

(4.8. 2008)
Hrad LandštejnV pátek 1. 8. 2008 jsem byla pozvána na výlet do Slavonic v Jižních Čechách. Cestou jsme se zastavili v obci Klášter, kde se nachází monumentální stavba kostela , který byl součástí kláštera. Ten je bohužel už zbořený. Pak jsme pokračovali dále a navštívili jsme zříceninu hradu Landštejn. Je to druhá největší zřícenina v Čechách.
Tento hrad vznikl na hranici s Rakouskem v roce 1222. Stavby hradu se ujal Přemysl Otakar I. Hrad měl tvořit protiváhu rakouskému sídlu drženému rodem Zobingerů, které stálo západně přes údolí dnešní obce pomezí. Na této zřícenině je vidět její časté opravy a přestavby. Hlavně rozšíření o vnější obranný okruh s ochozy a polokruhovými baštami. Landštejn byl několikrát dobýván. Hrad byl obýván až do roku 1771, kdy díky zásahu bleskem a následnému požáru, který zničil hlavně obytnou část byl opuštěn a od té doby už hrad pustl a chátral. Roku 1972 zde začala probíhat rozsáhlá rekonstrukce a pro veřejnost byl zpřístupněn roku 1990. Hrad si po zaplacení vstupného procházíte sami.
Po prohlídce hradu, jsme se vydali do Slavonic. Toto město leží na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. Slavonice byli pro svou zajímavou architekturu zapsány do knihy UNESCO. Dochovaly se zde domy převážně s renesančního období. I přes veškeré peripetie, které si město po celou dobu svého bytí muselo vytrpět, si dokázalo zachovat svou renesanční tvář. Při návštěvě tohoto města můžete navštívit spoustu zajímavých míst. V místním muzeu se dozvíte vše o historii města a uvidíte jak zde život probíhal od samotného vzniku až po dnešek. Pak můžete navštívit Městskou věž vysokou 56, 5m. Na ochoz se dostanete po zdolání 176 schodů. Z věže máte pak nádherný výhled na Slavonice a jeho okolí a při dobrém počasí i do Rakouska. Po prohlídce věže jsem se vydala za další zajímavostí tohoto města. Jsou to zdejší podzemní chodby, které vznikly už ve 13. století. Při jejich návštěvě jsem vyfasovala speciální oblek i obuv.
Dále jsem se byla podívat v Luteránské modlitebně, kde je sál s freskovou výzdobou a výstavou hospodářského nářadí. Mohla bych takhle jmenovat ještě velkou dobu, protože takových míst je tam spousta. Když zajdete do informačního centra, dostanete tu plánky památek a jsou tam velmi ochotní zaměstnanci, kteří vám poradí.
Po prohlídce města jsme se přesunuli k muzeu hraničního opevnění. Zde se dochovaly bunkry, které byly vybudovány na obranu našeho státu. K tomuto muzeu se vrátím v dalším článku. Návštěvu těchto míst, která jsem vám popsala vám vřele doporučuji.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447