česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Elektrárna Pod Skalou v Písku

(31.7. 2008)
Na tomto místě stával mlýn zvaný Podskalský, který patřil hradu. Prvá zmínka o něm je z roku 1511, kdy jej král Vladislav Jagelonský daroval městu Písku. Ze zprávy o jeho pronájmu v roce 1771 se dovídáme, že mlýn měl čtyři složení, se stoupou, jahelkou a pilou. Patřil k němu i kus pole a ostrov nad jezem. Roku 1836 byla v objektu mlýna na ostrůvku, kde byla původně valcha, zřízena městská vodárna, opatřená čerpadlem objednaným u Josefa Božka v Praze. V 80. letech 19. století objekt sestával z vlastního mlýna, který stál na Otavském břehu a z oddělené budovy vodárny na ostrůvku. Mezi oběma budovami byly žlaby vodních kol na spodní vodu. Mlýnská složení pohánělo 5 kol, další kolo pohánělo čerpadlo ve vodárně a sedmým kolem byla poháněna pila., umístěná ve dřevěné stavbě nad vodou mezi oběma budovami.
Večer dne 23. června 1887 rozsvítil František Křižík pět obloukových lamp na Velkém a Malém rynku jako nezávaznou nabídku instalace veřejného osvětlení města. Elektrický proud  dodávalo dynamo poháněné parní lokomobilou. Pro příznivou odezvu občanů město v září téhož roku od Křižíka zařízení koupilo a provozovalo osvětlení na svůj náklad. Současně bylo dynamo přemístěno do Podskalského mlýna a poháněno jedním z vodních kol, což umožnilo zapojit celkem 8 obloukových lamp.
Již po roce, 31. srpna 1888, byla ve mlýně uvedena do provozu nová, Křižíkem vybavená elektrárna. Pět vodních kol mlýna bylo nahrazeno jediným velkým kolem Sagebienova typu. Toto kolo o průměru 8 a šířce 4 metry pohánělo 3 složení mlýnská a 3 dynama, která dodávala elektrický proud 24 obloukovkám městským a 61 žárovkám obecním i soukromým.
Začátkem 90. let byl mlýn zrušen a krom elektrárny zde zůstala pouze vodárna a pila, ale pouze do roku 1901, kdy byl celý objekt přestavěn zhruba do dnešní podoby. Oba starší objekty na břehu i na ostrůvku spojil trakt, ve kterém byly umístěny dvě vertikální Francisovy turbíny o výkonu 2 krát 50 k.s., které poháněly dvě dynama o napětí 150 V. Celý objekt sloužil od té doby jen jako elektrárna. V horním podlaží objektu byly instalovány výpomocné akumulátorové baterie pro pokrytí špičkové spotřeby.
Pro případ nedostatku vodní energie byl u dynam instalován agregát se spalovacím motorem na tzv. nasávací plyn, vyráběný vyvíječem v bývalé vodárně. Stále stoupající spotřeba elektřiny v Písku si vyžádala postupné instalování dvou dalších podobných agregátů. Čtvrtý agregát o výkonu 240 k.s. vyžadovala již od roku 1908 přístavbu k jížní části elektrárny. Další spotřebu bylo možno zajistit již z dislokovaných zdrojů. Prvým takovým byla dnes již neexistující malá parní elektrárna u měšťanského pivovaru, která zahájila provoz roku 1914.
V roce 1922 začalo město odebírat třífázový střídavý proud od jihočeského elektrárenského svazu. Po přechodnou dobu byl ještě do spotřebitelské sítě dodáván proud stejnoměrný, částečně krytý přeměnou střídavého proudu konvertorem a motorgenerátorem. Postupně byly rušeny všechny stejnosměrné agregáty, plynové generátory i akumulátorové baterie. Roku 1926 byla dokončena přeměna stejnosměrného rozvodu na střídavý a obě dynama nahradil jediný třífázový alternátor. Krom tohoto jediného zdroje byla v elektrárně umístěna rozvodna nízkého napětí, k níž přibyla roku 1929 ještě transformovna a rozvodna vysokého napětí 6kV. S tímto zařízením pracovala elektrárna až do roku 1986, kdy byl provoz pro značné opotřebení zastaven.
Po náročných opravách objektu i zařízení Městským úřadem, zahájila elektrárna, mezitím zapsaná do seznamu kulturních památek, opět provoz 1. dubna 1994. Objekt elektrárny, včetně obou turbín odpovídá v podstatě stavu z roku 1908, jejíž výška byla přizpůsobena starším objektům. Zařízení vlastní elektrárny odpovídá zhruba stavu z roku 1926. Pouze původní alternátor je odstaven a nahrazen novým asynchronním generátorem. V přístavku z roku 1908 i v elektrárně samotné byla 18. června otevřena expozice veřejného osvětlování a energetiky.
                                                                                                                        autor: Ing. Ladislav Mergl
                                                                                                                             Národní technické muzeum
V městě Písku, můžete také navštívit nejstarší most v republice, dále Písecký hrad ve kterém se nachází muzeum, kde naleznete mnoho zajímavostí jak z naší historie, tak velkou sbírku minerálů a expozici věnující se rybářství.FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447