česky - english - по-русски - française - deutsch
AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaE-motorsportVACHTA.CZ
články v roce:

Datum Nadpis Anotace
31.12. 08 PřáníPřání - Jezerní slať na šumavě
28.12. 08 Obec Branná v JeseníkáchObec BrannáObec Branná leží v Jeseníkách a má 375 obyvatel. Spolu s obcemi Ramzová, Petříkov a Ostružná patří k velmi kvalitním turistickým lokalitám v těchto horách. Vblízkosti Branné se nachází několik sjezdovek, ke kterým se dostanete automobilem nebo pěšky. Anebo, můžete využít autobusových linek pro lyžaře. Kromě sjezdového lyžování můžete v zimním období využít mnoha dobře udržovaných běžeckých tratí.
28.12. 08 Ski areál Miroslav v JeseníkáchSKI areál MiroslavSki areál Miroslav se nachází v lázeňském obci Lipová Lázně, v chráněné krajinné oblasti Jeseníků. Areál tvoří několik sjezdových tratí střední obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nabízí lyžařům nově vybudovanou 800 metrů dlouhou dvousedačkovou lanovku a vleky o délkách 2 x 600 m a 300 m.
foto: http://www.rsmiroslav.cz/lyzarsky_areal.htm
28.12. 08 SKI areál Bílá v BeskydechSki areál

Lyžařský areál Bílá v beskydech leží v malebném údolí říčky Bílý potok.Středisko má výborné možnosti pro lyžování veřejnosti i pro pořádání mezinárodních FIS závodů ve sjezdových disciplínách. Všechny sjezdovky jsou zasněžovány technickým sněhem a denně upravovány.
26.12. 08 Nezapomenutelné stavby funkcionalistického architekta Jaroslava Fragnerarodinný dům
Architektura Jaroslava Fragnera vyniká nadčasovostí, málokdo by hádal, že jejímu tvůrci by letos bylo 110 let. Své narozeniny by oslavil 25. prosince, a tak si připomínáme, co zajímavého tento architekt, pedagog a návrhář vytvořil. Zprvu byl ovlivněn geometričností kubismu, později jej upoutala účelnost funkcionalismu. Jeho stavby ale stále zůstávají moderními a inspirativními.
foto:Rodiný dům v Kostelci nad Černými Lesy - autorem této unikátní prvorepublikové stavby je významný moderní architekt Jaroslav Fragner. foto: ČTK, ČTK
21.12. 08 Český rájČeský ráj
Český ráj je vážně jako skutečná geologická učebnice. Území o rozloze necelých 700 km2 zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. Do seznamu evropských geoparků se zařadil v říjnu 2005.
21.12. 08 Lidová architektura Českého rájeLidová architekturaPůvabnou krajinu Českého ráje si nemůžeme představit jinak než s původními roubenými chalupami a chaloupkami, hospodářskými usedlostmi, desítkami drobnými kamennými plastikami, kapličkami a křížky.
Jsou dokladem lidové tvořivosti a umění, mimořádné dovednosti tesařů, truhlářů a kameníků, soužití člověka s přírodou. Zkušenosti a znalosti minulých generací jsou ukryty v každé chalupě, domku či usedlosti.
21.12. 08 Ski areál Bedřichov v Jizerských horáchSki areál Bedřichov


Lyžařský areál Bedřichov se nachází v centrální části jizerských hor. Sjezdové tratě jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Areál s širokým výběrem přepravních zařízení je vybaven systémem technického zasněžování.
21.12. 08 SKI Areál Vítkovické údolí v KrkonošíchSki areál

Vítkovice v krkonoších leží na rozhraní Libereckého a Královohradeckého kraje v průměrné výšce 1 435 m .n.m. Dominantou obce je kotel v nadmořské výšce 1 435m n.m. Lyžařské středisko Vítkovice nabízí výborné sněhové podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování.
18.12. 08 Dlaskův statek u TurnovaDlaskův statekNa statku se koná výstava Barvy a vůně Vánoc.
Výstava návštěvníkům přiblíží tradiční obyčeje a zvyky spojené s obdobím od sv. Martina do Tří králů, seznámí je s přípravami a oslavou lidových vánoc na velkém statku v Pojizeří. Vedle obřadů a obyčejů, které prostupují období adventu bude největší pozornost věnována symbolice vánočních barev, přípravě vánočních pokrmů a pečiva, zvláště pak perníků. Informace najdete v akcích.

Ve vzdálenosti 3 km od Turnova (směr Železný Brod - silnice E65, vlaková zastávka Turnov-Dolánky) se nachází Dlaskův statek - typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716.
17.12. 08 Židovský hřbitov v Novém Bydžověžidovský hřbitov

Hřbitov byl založen roku 1520 a svým stářím se řadí po pražském a kolínském na třetí místo v Čechách. Od té doby až do roku 1885 zde byli pohřbíváni nejen členové místní početné komunity, ale i Židé z bližšího i vzdálenějšího okolí. Na ploše přes půl hektaru napočítáme přes 1480 náhrobků.
17.12. 08 Nový BydžovNový Bydžov
Nový Bydžov bylo původně královské město. První zmínky se objevily v roce 1305. Město bylo založeno při řece Cidlině jihovýchodně od Starého Bydžova. Kvůli zadlužení krále Jana Lucemburského se město v roce 1325 stalo městem poddanským. Po výkupu v roce 1569 bylo město Nový Bydžov dáno věnem české královně stejně jako Hradec Králové.
16.12. 08 Zámek BlatnáZámek BlatnáNa místě dnešního zámku stával hrad Blatná. Jeho jméno bylo odvozeno od jeho polohy na skalisku vyčnívajícím nad bažinami. Z hradu se zachovala jen část přízemní kaple objevená roku 1926. Zámek je přibližně obdélného půdorysu...
Celoročně je u zámku volně přístupný anglický park o rozloze 42 ha, který vznikl z původní obory v 1. polovině 19. stol. Romantické scenérie jsou v bezprostředním okolí zámku tvořeny vodními plochami a močály, zadní část parku nabízí stinnou lesnatou oboru s patrnými vyvýšeninami – sejpy, zbytky po rýžování zlata. V návrší jižní části parku se nalézá umělá jeskyně, vybudovaná v letech 1814-1815. Je dlouhá 150 m a při její stavbě zaměstnal František Hildprandt dělníky bez práce.
V parku pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého a lze v něm nalézt cizokrajné dřeviny. Při levém okraji centrální louky se nachází původně barokní, dnes empírový zahradní domek z roku 1767.
15.12. 08 Relaxační léčivá sílaRelaksace v jeskyniSolná jeskyně, která se nachází v Brně, je postavena celá výhradně ze soli z Mrtvého moře, má intenzívní
a blahodárný vliv na zdraví.
V magicky působivém prostředí, za doprovodu relaxační hudby, v šeru, tichu a klidu načerpáte energii, sílu a podpoříte své zdraví. Obzvláště teď v předvánočním schonu. V této jeskyni je velice příjemné prostředí.
Jeden pobyt v solné jeskyni nahrazuje 2-3 dny pobytu u moře.
15.12. 08 Bezdružický zámek a skleněný betlémZámek Bezdružice
V interiérech zámku se představují svými tvůrčími profily největší osobnosti české sklářské tvorby druhé poloviny 20. století. V bývalé zámecké kapli spatříte světový unikát - skleněný betlém. Nechybí ani expozice věnovaná známému renesančnímu šlechtici a cestovateli Kryštofovi Harantovi z Polžic a Bezdružic.
foto:http://www.obrazky.cz
12.12. 08 Revoluce v bezpečnosti na sjezdovkách? Lyžaře budou hlídat skipatrolyÚraz12.12.2008 - Lyžaře na sjezdovkách mají od ledna kontrolovat tzv. skipatroly. Opatření by to mohlo být doslova revoluční, kdyby hlídky měly pravomoci, jaké mají jejich kolegové třeba v Itálii nebo USA. I tak je to ale průlom v bezpečnosti na našich horách, shodují se znalci. Jen loni se u nás zranilo 3 534 lyžařů a 1 897 snowboardistů.
12.12. 08 Zámek Hrádek U Nechaniczámek Hrádek u Nechanic
Nedaleko obce Hrádek byl v letech 1839 – 1857 postaven na tzv. Lubenském vrchu zámek hrádek u Nechanic. Zámek vznikl jako letní a reprezentační sídlo hraběcího rodu Harrachů. Stavebníkem byl František Arnošt hrabě z Harrachu, významný představitel jilemnické rodové linie a jako autora projektu stavby si vybral anglického architekta E. B. Lamba.
Na zámku se nyní konají vánoční prohlídky do 14.12.2008. více na kalendáriu akcí.
foto:http://www.hradek-nechanice.cz/fotogalerie.php
10.12. 08 Třebechovický betlémTřebechovický betlém
Expozice v muzeu betlémů čítá více než čtyři stovky jedinečných exponátů. Nejznámější je Proboštův betlém pocházející z 19. Století. Obsahuje více než 2 000 vyřezávaných figurek a dílů, uváděných do pohybu ojedinělým mechanizmem. Autorem betlému je lidový řezbář Josef Probošt, který si na spolupráci přizval dalšího zkušeného řezbáře Josefa Kapuciána.
10.12. 08 TřebechoviceTřebechoviceNenápadné návrší Oreb ležící na soutoku řek Orlice a Dědiny se stalo jedním ze symbolů města nacházejícího se zhruba deset kilometrů na východ od Hradce Králové. Zde v první polovině 14. století, podél významné obchodní stezky vznikly Třebechovice.

foto: http://www.obrazky.cz
9.12. 08 Z Modravy k samotě BřezníkModrava

Tento tip na výlet vás dnes zavede do centrální části národního parku Šumava, která stále láká spoustu návštěvníků bez ohledu na roční období.
Tato trasa, která je dlouhá 17 km, nabízí nenáročný výlet kolem Modravských slatí, samoty Březník a bývalé sklářské osady Filipova Huť.
9.12. 08 Vrbno pod Pradědem - JeseníkyDnes je Vrbno kouzelným místem pro turisty v každém ročním období. Teď v zimě si tu můžete užít i krásné zimní radovánky.

Vrbno 1Historie
Původní osada, z níž se později konstituovalo městečko Vrbno, byla zřejmě založena již ve 13. století, kdy zdejším krajem vedla obchodní stezka na Bruntál, Zlaté Hory a dále do Polska. Na ochranu této obchodní cesty byl na Zámeckém vrchu nad Vrbnem postaven hrad, který byl v průběhu dalších století rozbořen.
8.12. 08 Barokní bohatství Kuksu obohatila pískovcová křížová cestaPískovcové sochy na Kuksu vytvořili sochaři sdružení ve spolku Křížová cesta.

Příběh utrpení a nadějí člověka, tak byl nazván soubor patnácti monumentálních pískovcových plastik, které byly počátkem října osazeny v přírodním prostředí nedaleko Kuksu a slavného Braunova Betléma v Novém lese u Stanovic.
8.12. 08 Zoologická zahrada města Ústí nad LabemZoologická zahrada je umístěna v přírodním prostředí na svahu Mariánské hory. Návštěvníci zde mohou spatřit více jak 1.300 zvířat z dvousetčtyřiceti různých druhů.

LviPředchůdcem dnešní zoologické zahrady byla ptačí rezervace, kterou v těchto místech od roku 1908 postupně budoval významný ústecký podnikatel a milovník přírody pan Heinrich Lumpe. Soukromá rezervace, zpřístupněná pro veřejnost roku 1914, sloužila jako útočiště ústeckého i přelétavého ptactva. Rezervace měla rovněž vést návštěvníky k poznání a k lásce k přírodě. Kromě úkrytů pro ptactvo zde nechal Heinrich Lumpe postupně vybudovat systém kaskád a vodopádů, jezírko, pohádkovou jeskyni, Trpasličí hrad, růžovou zahradu s pohádkovými výjevy a další dobové atrakce. Rezervaci obohatil také o stovky jehličnatých a listnatých stromů, okrasných keřů a vzácných rostlin, založil zde srnčí oboru a z dovezených zkamenělých kmenů instaloval kamenný les. Rezervace, nazývaná po svém zakladateli Lumpepark, získala brzy velký věhlas i v zahraničí - ročně ji navštěvovalo až 50.000 návštěvníků z celé Evropy.
5.12. 08 Unikátní výstava Jak se oblékají pohádky nahlédne do šatníku českých princezen.Popelka
„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není.“ Kdo by v záludné hádance nepoznal Popelku?! Ale jak ve skutečnosti vypadaly kouzelné šaty, které si vyloupla ze třech oříšků? Byl myší kožíšek opravdu myší? A jakou „róbou” se pyšnila krásná Krasomila? Přesvědčte se na vlastní oči na unikátní výstavě Jak se oblékají pohádky.
4.12. 08 Javořičské jeskyněJeskyněV České republice je známo kolem dvou tisíc jeskyní. Většinu z nich můžeme označit za významné přírodní památky. Jsou známé jako vzácná mineralogická či geologická naleziště, najdeme zde jedinečné přírodní úkazy, doklady o vzniku života v naší krajině, zajímavé nálezy z oblasti vývoje lidské kultury. Všechny areály jeskyní na našem území jsou chráněné podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny České republiky a třináct z nich je zpřístupněno veřejnosti. V Čechách můžeme navštívit Borovské dolomitové jeskyně, Chýnovské jeskyně a Koněpruské jeskyně, na Moravě jsou to jeskyně Balcarka, jeskyně Na Pomezí, jeskyně Na Turoldu, jeskyně Na Špičáku, Javoříčské jeskyně, Mladečské jeskyně, Punkevní jeskyně, Sloupovsko -šošůvské jeskyně, Zbrašovské aragonitové jeskyně a také jeskyně Kateřinská. Každá lokalita má své zajímavosti. Mohou to být jeskyně, kde se vyskytují netopýři, jeskyně s krápníky, zatopené jeskyně významné jako archeologická naleziště.
4.12. 08 Advent v Babiččině údolí s kněžnou a ratibořickým služebnictvemProhlídka
Jedním z míst, jež stojí za to navštívit v kteroukoliv roční dobu, je Babiččino údolí a zámek Ratibořice u České Skalice. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Nyní zdejší památky ožijí už tradiční akcí Advent na zámku v Ratibořicích a v Babiččině údolí.

Vánočně vyzdobenými komnatami ratibořického zámku provedou návštěvníky paní kněžna a její služebnictvo. foto: Ludmila Žlábková, Právo
4.12. 08 Nové hlavní nádraží v Praze se otevřelo veřejnosti.2.12.2008, aktualizováno 15:00 - Po spuštění nového jízdního řádu budou některé vlaky v metropoli jezdit stejně často jako tramvaje. Umožní to Nové železniční spojení, které bylo dnes slavnostně zprovozněno.
3.12. 08 Chomoutovské jezero u OlomouceChomutov - rybník u OlomouceChomoutov je malá obec, která je místní částí města Olomouc. Nejvýznamnější lokalitou, kterou se může tato vesnička pyšnit, je vodní nádrž, bývalá pískovna, která nese stejné jméno, tedy Chomoutov.
Celé povodí řeky Moravy se vyznačuje zvláštními přírodními úkazy, které jsou dnes soustředěny pod ochranu v rámci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Niva řeky Moravy, vinoucí se rovinou mezi Olomoucí a Mohelnicí, je domovem velikého množství různých druhů flóry a fauny, jež jsou přizpůsobené těmto speciálním podmínkám.
Zvláštními biotopy jsou lužní lesy s periodickými tůněmi a také mokřadní louky, ležící na okraji Olomouce. Právě mezi těmito mokřady leží Chomoutovské jezero, jež je velmi významnou ornitologickou lokalitou.
3.12. 08 Ruzyňské letiště už nebude nejdražší, restaurace výrazně zlevnilyLetiště Ruzyně
Pražská Ruzyně by už brzy neměla být z hlediska stravovacích služeb nejdražším letištěm ve střední Evropě. S tímto nechvalným primátem slibuje skoncovat firma Airest, která od Fast Food Servisu koupila většinu restaurací na pražském letišti.
1.12. 08 Ostravské Hradčany se staly památkouOSTRAVA 1. prosince 2008 | 15:21

Ostravské HradčanyBývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný jako ostravské Hradčany, se dostal mezi památky zapsané do nově vznikajícího seznamu Evropského kulturního dědictví. Jde o první českou památku v tomto seznamu. Podle ministra kultury Václava Jehličky jsme dosud opomíjeli průmyslové dědictví.
Vítkovické železárny.
(Foto: pol )
1.12. 08 Zámek BechyněBechyněLázeňské městečko Bechyně najdeme v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné. O tom, že původně patřilo jméno Bechyně kopci, nás nenechává na pochybách už zdejší náměstí - je šikmé a rovné jako sedlová střecha a odevšad dýchá historie dávných staletí. Asi kolem roku1500 zde byl postaven kostel s ambity a sklípkovou klenbou, farní kostel není o moc mladší. Barokní štíty domů jsou až z konce 18. století. Vnitřní město dodnes částečně obepíná historické opevnění z přelomu patnáctého a šestnáctého století.
1.12. 08 Město BechyněDuhový most Nejeden turista najde odpočinek a úlevu v Libušiných lázních. Zdejší prameny léčí revmatické bolesti. Účinky místní léčivé vody byly prý tak věhlasné, že je vyhledávala dokonce i sama kněžna Libuše, podle níž jsou lázně pojmenovány. K rozkvětu lázní přispěl i František Křižík, když do Bechyně v roce 1903 přivedl z Tábora první elektrifikovanou železnici v Čechách. V roce 1928 překlenul hluboké údolí Lužnice ve výšce 50 metrů nad řekou ojedinělý železobetonový most nazývaný „Bechyňská duha“. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že po něm vedou společně dva typy dopravního spojení - silnice a železniční trat´ Křižíkovy elektrické dráhy.

foto:oficiální stránky města Bechyně
1.12. 08 AMSA Český golfista roku 2008                                          01. prosince 2008 10:16
OceněníZcela nového pojetí se dočkal 13. večer českého golfu, který se konal pod novým názvem Amsa Česká golfista roku 2008. Změnilo se téměř všechno. Místem konání byl Obecní dům v Praze, večer měl dva moderátory Petra Vondráčka a Janu Štefánkovou, zpívali Petr Kolář, Monika Absolonová, Lucie Vondráčková, Honza Kalousek, skupina Šlapeto, Viktoria a Žlutý pes Ondřeje Hejmy.
Novinkou bylo, že Golfistu a Golfistku roku místo žebříčku volila patnáctičlenná porota složena z šéfredaktorů tištěných golfových médií a zástupců STK ČGF.
Gofistou a Golfistkou roku se stali Marek Nový a Kateřina Růžičková. Letos neoblékali modré sako, obdrželi skleněné srdce.
1.12. 08 Miss Golf 2008 se stala Karolína RédlováVítězka Miss Golf  2008

Karolína Rédlová z GC Háje získala korunku Miss Golf 2008 od poroty a korunku Miss Sympatie Golf 2008 od diváků finálového večera. Večer se odehrál ve zcela zaplněném pražském Erpetu v neděli, 30. listopadu. Korunky Vicemiss získaly Kristýna Teclová z GC Svobodné Hamry a Tereza Vinklerová z GC Hostivař. Cenu Miss Fotogenie získala Kamila Mačátová z GC Marina Praha.
28.11. 08 Město OlomoucOlomouc
Město Olomouc je tradičním regionálním centrem střední a severní Moravy. Jeho dějiny sahají nejméně do 7. Století, ale jak dosvědčují četné archeologické nálezy, bylo území města obydleno už dávno předtím. Nejstarší zmínka o zdejším raně středověkém hradu se váže k letopočtu 1055. Roku 1063 bylo v Olomouci obnoveno moravské biskupství, ale samo středověké město bylo založeno až před polovinou 13. Století na základě starší řemeslnicko – kupecké osady v podhradí. Jeho příští vývoj tak byl již tehdy předurčen staršími funkcemi správního, církevního, obchodního a vojenského střediska, které město naplňuje až do současné doby.
28.11. 08 HanušoviceKostelObec Hanušovice patří k nejstarším obcím Šumperského okresu. Záznamy o obci sahají až do 13. století. Hanušovice se jmenují podle svého zakladatele Hanuše.
Hanušovice byly součástí kolštejnského panství (nyní Branná). Už od roku 1351 měla obec kostel i faru. V té době byly Hanušovice hlavním hospodářským centrem kolštejnského panství. V době česko-uherských válek a také díky bojům mezi pánem Hynkem ze Zvole a Jiříkem Tunelem z Braníčka byla obec několikrát vypálena. V průběhu několika století byla obec Hanušovice postupně obnovena. V 16. století přibyla k Hanušovicím z jihu nová ves Holba. Během třicetileté války Hanušovice i okolní vsi utrpěly opět mnoho škod. Obce se znovu vzchopily v průběhu 17. a 18. století.
28.11. 08 Hrad HelfštýnHrad HelfštýnHrad Helfštýn stojí na lesnatém kopci. Vidíme jej z nedalekého Lipníka nad Bečvou i z celého okolního kraje, kterému vévodí svou velikostí.
Tento mohutný hrad je snadno dostupný. Nachází se čtyři kilometry od Lipníka. Ke vstupní bráně stoupáme asi 100m do strmého kopce. Zajímavostí je, že hradní opevnění je vůbec nejdelší v celé České republice.
25.11. 08 Muzeum vesnice jihovýchodní MoravySkanzen v zimě
Na počátku 20. století se objevují první snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě. Teprve v roce 1973 se začíná s výstavbou muzea ve Strážnici. Koncepce vychází z představy jejich iniciátorů o ukázce lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka, a proto je skanzen rozčleněn do areálů představujících tyto regiony. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí.
25.11. 08 LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍVánoce29.11. - 30.12. 2008: Tradiční Vánoční výstava LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ", která se koná od 29. listopadu do 30. prosince 2008.
Otevřeno je vždy v pátek, v sobotu a v neděli od 10 do 15 hodin, od 25. prosince je otevřeno denně (poslední vstup do muzea v 15 hodin).
18.11. 08 Horsefeathers snowparkSnowpark Špičák

rampa S prvním sněhem můžete přijít na Špičák vyzkoušet nový Horsefeathers snowpark. V současné době jsou dokončeny úpravy a údržba railů. Na dokončení čekají ještě obě bedny. Všechny ostatní železa jsou již na svém místě ve snowparku. Na designu snowparku se bude podílet i Richard Skandera dlouholetý spolupracovník HF. Všechny raily dostaly nový design. O park se bude denně starat profesionální shaper.
18.11. 08 Běžecké trasy na Špičáku a v okolíZima už se blíží

Jezero Laka v ziměBěžecké trasy na Špičáku a v okolí

Železnorudsko nabízí desítky kilometrů strojově upravovaných běžeckých tras. Tratě jsou při dostatku sněhu pravidelně upravovány rolbou. Nabízíme vám pár typů na běžecké výlety s různou obtížností. Trasy je možno dle potřeby kombinovat a některé mají návaznost i na běžecké trasy pokračující na německé straně.
foto: www.obrazky.cz
13.11. 08 GOLF Centrum Týniště nad OrlicíSimulátor
Golfové centrum - Projekční golfový simulátor
Nastává čas zimy a tak už jen těžko si můžete zahrát golf někde na hřišti. A tak vás budu pomalu seznamovat s místy kde se dá hrát golf pod střechou. A k tomu slouží Golfová centra s projekčními simulátory. Dnes vás zvu do Golf Centra Týniště nad Orlicí.
13.11. 08 Jevíčko - najstarší město na MoravěJevíčkoJevíčko je přirozeným centrem půvabné oblasti nazývané pro svou mimořádnou úrodnost Malá Haná. Území Malé Hané se táhne od Boskovic k Městečku Trnávce v délce cca 25 km a šířce 3 až 5 km. Tato oblast je součástí geologické sníženiny nazývané Boskovická brázda, která geomorfologicky odděluje Českomoravskou vrchovinu od Drahanské vrchoviny. Malá Haná je na severozápadě lemována hřebeny Podorlické pahorkatiny, na severovýchodě krátkým úsekem Zábřežské vrchoviny a z jihovýchodu již zmíněnou Drahanskou vrchovinou.
11.11. 08 Cimburk – zřícenina hraduCimburk
Romantická zřícenina hradu se v poslední době stává cílem mnoha výletníků. Hrad byl založen před rokem 1308 Ctiborem z Lipnice, později se v držení vystřídala řada známých rodů, např. ve 14. Století páni z Lipé nebo v 15. Století páni z Boskovic. Oldřich z Boskovic provedl na hradě stavební úpravy a pod hradem založil rybník.
11.11. 08 Mariánská studánka – poutní místo v Rychnově na MoravěPoutní kapleRychnov na Moravě, u nějž však byl původní obrázek nahrazen standardní malou, ale vysokou kaplí. Ta byla v r. 1930 stržena a nahrazena větší kaplí z přírodního kamene, který esteticky lépe zapadá do hlubokého lesa, v němž kaple s mariánskou studánkou uvnitř stojí.
Pozoruhodným faktem je, že milostný obraz Panny Marie byl z Rychnovského kopce snesen do farního kostela sv. Mikuláše, který byl nadán jako poutní kostel. V jeho sakristii se uchovávají děkovné tabulky, množství starodávných berlí, brýlí a jiných předmětů, které zde zanechali uzdravení. Z jednoho milostného obrazu tak vznikla dvě poutní místa: titulárně se jím stal farní kostel a zároveň i lesní kaple na úbočí Rychnovského kopce. - Farní kronikáři to popisují následovně:
10.11. 08 SKI Areál Špičák - Lyžování a snowboarding na ŠpičákuŠumavaŠpičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupinu lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Špičák nabízí lyžařům a snowboardistům celkem pět sjezdovek a dvě cvičné louky v celkové délce 8,4 km. Přepravu lyžařů zajišťuje jedna čtyřsedačková lanovka s nástupním kobercem od firmy Doppelmayr a 10 vleků s celkovou přepravní kapacitou 5.500 osob za hodinu.
8.11. 08 Třeboň perla jižních ČechZámek Třeboň

V malebné jihočeské krajině poseté rybníky a protkané vodními stuhami nové řeky, Lužnice, zlaté stoky a dalších potůčků leží starobylé město Třeboň. Město půvabné, město lázeňské město, kterým prošla bohatá historie a také město, jež leží ve středu Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervace UNESCO.
6.11. 08 Muzeum českého venkova, Zámek Kačina u Kutné HoryZámek KačinaZámek Kačina patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám v české republice. Nechal ho postavit hrabě J. R. Chotek v letech 1806 – 1822 podle plánů Ch. A. Schurichta J. Fischerem. Zámek je obklopen přírodním parkem navrženým N. Jacquidem. Chotkové, žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední z nich a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstain. Zámek mu byl v roce 1945 zkonfiskován a muzeum ho získalo počátkem 50. Let a postupně zde vybudovalo řadu expozic. Expozice muzea jsou pro svůj rozsah více jak 3000 m čtverečních do tří prohlídkových okruhů.
4.11. 08 Charity Golf Party 2008Golf hraV sobotu 7.6. 2008 se uskutečnil již 9. ročník přátelského turnaje Charity Golf Party. Jedná se o uzavřený prestižní turnaj v areálu Golf Resortu Karlovy Vary, kterého se účastní převážně majitelé a ředitelé obchodních partnerů golfového hřiště Karlovy Vary.
Tato akce, která dříve nesla název Akcionářský turnaj, je pořádána od roku 1997. Od roku 2000 získala charitativní obsah a nový název - Charity Golf Party. Od této doby se podařilo vybrat přes 13.000.000 Kč, které byly vždy věnovány na charitativní účely.
4.11. 08 Krkonoše – lyžařský rájSjezdovkaZimní Krkonoše – Moderně vybavené lyžařské areály a romantika bíle zasněžených hor vás jistě okouzlí. Nejvýznamnější horská oblast české republiky nabízí moderně vybavená lyžařská centra.
Mnoho kilometrů upravených běžeckých a sjezdových tratí pro zkušené lyžaře i začátečníky, překrásné pohledy na zasněžené vrcholy, do malebných údolí a umožňuje vychutnat i samotu v přírodě.
Krkonoše jsou protkány sítí zhruba 500 kilometrů pravidelně upravených běžeckých lyžařských stop. Však také Krkonoše jsou lyžařským běžeckým rájem.
3.11. 08 Město Písek a muzea PíseckaPísekMěsto Písek
Kdysi královské město založené na řece Otavě koncem poloviny 13. Století k ochraně bohatých rýžovišť zlata a obchodní stezky. První písemná zmínka pochází z roku 1243. Jeho budovatelem byl král Přemysl Otakar II., jehož stavební huť zde zbudovala hrad, most, dominikánský klášter, děkanský kostel, rychtu a mnoho jiných staveb. Město chránily hradby, do nichž vedli tři brány – Pražská, Budějovická a Putimská. Za Přemyslovců a Lucemburků město vzkvétalo díky pozornosti českých králů, na počátku husitských válek se přiklonilo na stranu kalicha a také toto období bylo pro město časem prosperity. Až protihabsburské odboje v letech 1547 – 1620 slibný rozvoj města pozastavily, přesto, zejména díky lesnímu bohatství, patřil Písek vždy k předním městům českého království.
30.10. 08 Dobrodružství Bohumila Konečného ReklamaBimba - Dobrodružství Bohumila Konečného – výstavní sály Obecního domu
Výstava se koná od 10. 10. 2008 – 11. 1. 2009
Ilustrátor dobrodružné literatury, reklamní výtvarník a malíř Bohumil Nekonečný - ( 1918 Plzeň – 1990 Kožlany u Plzně), přezdívaný Bimba, je neprávem opomíjený český umělec druhé poloviny 20.
30.10. 08 Dny Moskvy v Praze                 Dny Moskvy v Praze – výtvarná výstava v Obecním domě v Praze
Dny Moskvy v Prazena náměstí Republiky 5, Praha1, od 15. 10. - 07. 11. 2008
Od avantgardy k socialistickému realizmu. Dialog Moskevského umění s XX. Stoletím.
Výstavní projekt je zaměřen na významné umělecké směry, které nejvýrazněji projevily v ruském výtvarném umění XX. století, jako syrového stylu, sovětský impresionismus, nonkonformismus a příklady dekorativního užitého umění.
29.10. 08 PlzeňDino parkPlzeň - město vzniklo kolem roku 1295 na soutoku čtyř řek. V historickém centru Plzně se zachovalo velké množství historických památek. A tak byla tato oblast prohlášena městskou památkovou rezervací. Ale v tomto městě se dá navštívit ještě mnoho jiných zajímavostí a tak tady je malá nabídka Ale v tomto městě se dá navštívit ještě mnoho jiných zajímavostí a tak tady je malá nabídka, např. Dino park v Plzeňské ZOO, Plzeňský pivovar atd.
23.10. 08 Boubínský pralesBoubínský PralesdBoubínský prales
Boubín byl spolu s nepropustnými šumavskými hvozdy odedávna přirozeným obranným valem na vstupu do Čech. Vedla kolem něj Zlatá stezka, po níž se přepravovala do Čech hlavně bavorská sůl. V roce 1750 v Zátoni - zmiňované jako Schatawa již v roce 1359, zřídil kníže Swarnzenberg lovecký zámeček, který pak doplnil dřevěným loveckým zámečkem na jižním svahu Boubína v polovině 19. století.
22.10. 08 DomažliceDomažliceDomažlice
Již v 10. Století tady zemské stezky chránila trhová osada, v letech 1262 – 1265 Přemysl Otakar II. vybudoval královské město společně s Chodským hradem, který svým opevněním posílil městské hradby a ty pak byly obehnány 13 m širokým vodním příkopem. Hrad byl významným místem Chodů, kteří tu ukládali svá privilegia. Po požáru v roce 1592 ale hrad zpustl a jeho zbytky byly v letech 1726 – 1728 přestavěny na solnici a barokně upraveny....
20.10. 08 Kolín : historieKolín : historie
Kolín se rozkládá v úrodné polabské nížině na obou březích Labe. Časté a bohaté archeologické nálezy v městě a jeho okolí dokládají osídlení místní oblasti již dávnověku. Většinu nálezů je možno si prohlédnout v místním muzeu.Již v době římského impéria se zde nacházela křižovatka tří důležitých obchodních cest.
18.10. 08 Průmyslový palác PrahaPožár Průmyslového palácePrůmyslový palác Praha - historie a současnost
Budova Průmyslového paláce stojí proti vchodu do Starého výstaviště, které bylo založeno roku 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu. Průmyslový palác byl postaven rovněž pro tuto výstavu a slavnostně otevřen 15. března 1891......
9.10. 08 Lázně PoděbradyLázně Poděbrady - už od 30 let se vědělo, že lázně Poděbrady jsou skvělé na léčbu srdce
7.10. 08 Chalupská SlaťChalupská slaťChalupská Slať - je rašeliništní jezírko
26.9. 08 PrahaPraha

Procházky Prahou -
Blíží se podzim a i přesto určitě nechcete trávit čas jen doma, mám tu pro vás pár nápadů, kam se můžete vypravit na procházku jak s dětmi, tak i sami třeba si jen pročistit hlavu od všedních starostí.
26.9. 08 Zřícenina hraduTemplštejn - zřícenina hradu
22.9. 08 test fotoCurabitur viverra ipsum a nunc? Phasellus et nisi a ipsum mollis bibendum? Nam lectus lectus, tristique eget, elementum at, pulvinar non, quam? Nam hendrerit lacinia nisi. Aliquam placerat pretium eros. Quisque ac eros non felis iaculis dapibus. Nulla por
16.9. 08 JemniceKrálovské věné město Jemnice
15.9. 08 Sušická rozhledna SvatoborSvatobor

Rozhledna Svatobor stojí na bývalém starém sídlišti pohanských předků a na místě náboženských obřadů. Je vysoká 36,6m se 182 schody. Za krásného počasí máte nádherný výhled do kraje. Za jasného počasí máte možnost shlédnout hřebeny Plesného i Polední hory.
15.9. 08 Jindřichův HradecJindřichův Hradec - úzkokolejka
15.8. 08 Hluboká nad VltavouZámek Ohrada a ZOO v Hluboké nad Vltavou
14.8. 08 Poutní chrám KřtinyPoutní chrám Křtiny
14.8. 08 Veselý KopecVeselý Kopec-lidové stavby
14.8. 08 ZOO Plzeň                                       Vlk v ZOO Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 v městské části Doudlevce blízko centra města.
Od roku1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Členitý přírodní areál má rozlohu 21 ha a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark
14.8. 08 Muzeum lidových staveb v KouřimyLidové stavby v Kouřimy-Muzeum
14.8. 08 AquaparkNejvětší Aquapark ve střední Evropě
14.8. 08 Skalní sídlo SloupZajímavost-Skalní sídlo Sloup
14.8. 08 Zámek LitomyšlZámek Litomyšl
14.8. 08 Šumavská jezerajezeroČerné a Čertovo jezero na Šumavě
Tak jsem zase jednou vyrazila se svými syny na výlet. Protože Šumava je nádherná a míst, která tam můžete navštívit, je spousta. Protentokrát jsem se rozhodla podniknout výlet na Železnou Rudu a jezera v její blízkosti.
14.8. 08 Hrad Rábí a okolíHrad Rábí a okolí
14.8. 08 ChudeniceChudenice a okolí
14.8. 08 Kutná HoraMěsto Kutná Hora a jeho památky
14.8. 08 Poledník na ŠumavěPoledník na Šumavě u Prášil
4.8. 08 Výlet do Slavonic v Jižních ČecháchSlavonice

Výlet do Slavonic a návštěva jiných památek
31.7. 08 Praha- Chrám sv. MikulášeChrám sv.Mikuláše na Malé Straně- jedna z velmi zajímavých staveb v Praze
31.7. 08 Elektrárna Pod Skalou v PískuStručná historie původně mlýna, později městské elektrárny, zapsané do seznamu kulturních památek.
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447